18 Yaş Altı Hasta Hakları

Sağlık insanın en değerli hazinesidir. Var olduğu zaman önemini tam olarak anlamasak da kaybedildiğinde kıymeti daha çok biliniyor. Hastaların ruh durumları yaşadıkları şeye göre farklılık göstermektedir. Hastaneler ve diğer sağlık kurumları insanları yeniden sağlığına kavuşturmaya yönelik hizmetler sunuyor. Karşılıklı bir ilişki söz konusu olduğu için de iki tarafın da hakları ve görevleri vardır. Bu durum elbette ki özel ambulans hizmetleri için de geçerli olmaktadır.

Tedavi sürecinin daha verimli bir şekilde yürütülmesi adına bu hakların sorumlulukların bilinmesi önem taşımaktadır. Hasta hakları kapsamında on sekiz yaş altındaki kişilerde bazı farklılıklar oluyor. Hukuki olarak on sekiz yaş altı kişiler çocuk olarak değerlendirildiğinden bazı durumlarda veli izni gerekiyor. Yan etkilerinin çok olduğu bir ilaç kullanımı bunlardan biridir. Böyle bir durumda hastanın izni tek başına yeterli olmayıp velisinin imzasına ihtiyaç olmaktadır.

18 Yaş Altı Hasta Haklarının Ayrıntıları

On sekiz yaş altı kişilerin de kendi sağlık durumunu öğrenme hakkı vardır. Hangi hizmetten nasıl yararlanacağını öğrenmesi önemlidir. Ayrıca hastalığı ile ilgi araştırmaları ve teknolojik yenilikler hakkında bilgi alması da mümkündür. Sağlık hizmeti sunun kişiler bu bilgileri hastanın anlayacağı bir dilde sunmak durumundadır.

Hasta kendi dosyasında yer alan bilgileri alma, soru sorma hakkına da sahiptir. Tedaviye ilişkin tüm bilgileri, yan etkileri, riskleri ve oluşabilecek durumlar hakkında bilgi edinebilirler. Ayrıca istisna bir durum olmadıkça teşhis, sağlık durumu ve tedavi durumlarının gizlilik çerçevesinde yürütülmesi istenebilir. Kişisel gizliliğe on sekiz yaş altı hastalar da dikkat edilmesi önem taşır.

Her insanın saygılı, özenli ve itinalı bir tedavi görme hakkı vardır. Bu bağlamda güler yüzlü ve nazik bir hizmet talebinde bulunmak mümkündür. İnandığı dinin gereklerini yerine getirme hakları da saklı tutulmaktadır. Olanaklar doğrultusunda ve doktorun onayıyla refakatçi istemek de mümkündür. Elbette ki 18 yaş altı için özel ambulans hizmetleri söz konusu olduğunda karşımıza geniş kapsamlı hizmetler çıkar!

18 Yaş Altı İçin Ambulans Hizmetleri

Ambulanslar hastaları sağlık kuruluşlarına en hızlı ve uygun koşullarda götürmeye yarayan araçlardır. Ve her insanın gerekli durumlarda ambulans çağırma hakkı vardır. Gerekli durumlarda özel ambulans talebinde bulunmak suretiyle hasta temel müdahalelerin yapılabileceği taşıtla taşımak mümkündür.

Araçlar belirlenen yönetmelikler kapsamında hazırlanmakta olup faaliyet göstereceği bölgenin ekonomik ve fiziki şartları dikkate alınmaktadır. Ambulanslar kara, deniz ve hava olarak sınıflara ayrılmıştır. Kara sınıfındakileri kendi içlerinde de bölmek mümkündür

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir