Açık Senet Nedir?

Para geçmişten günümüze önemli bir değişim aracı olmuştur. Ancak günümüzde ticaret hayatında paranın yerine kullanılan farklı kıymetli evraklar da vardır. Bu kıymetli evraklar arasında senetler her zaman büyük bir öneme sahiptir. İki taraf arasında borç ilişkisine neden olan ve yasal olarak düzenleyen kişiyi borçlu durumuna düşüren senetler ticari yaşamda oldukça sık kullanılırlar. Senet nasıl doldurulur konusu da bu nedenle her zaman merak edilen bir konu olmuştur. Şekil ve düzen olarak senetler belli standartlarda olması gereken evraklardır. Yani kişiler rastgele kâğıt üzerine tutar yazıp imza atarak senet hazırlamış olmazlar.

 

Açık Senet Nedir Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

 

Senetler de farklı türler vardır. Bunlardan birisi de açık senet türüdür. Açık senetler her zaman tercih edilmeyen sentlerdir. Çok zor durumlar karşısında verilen senet çeşididir. Açık senetlerin en büyük özelliği üzerinde ödenecek tutarın ve tarihin yazmaması durumudur. Yani borçlu bu senedi hazırladığında karşı tarafa herhangi bir rakam beyanında bulunmaz. O boşlukları alacaklı kendisi doldurabilir.

Senetler resmi ve kıymetli evrak statüsünde belgeler olduğu için açık senet düzenlemek borçluyu çok zor durumda bırakabilir. Bu tarz senetler kişilere büyük sorumluluklar yükler ve borcun rakamları sent üzerinde daha yüksek gösterilebilir. Eğer açık senet verilirse ve senet üzerine yüksek bir miktar yazılırsa kişiler bu miktarı ödemek durumunda kalır.

 

İlgili Link: İflas Süreci Nasıl Gelişir?

 

Açık Senetlerin Özellikleri Nelerdir?

 

Açık senetler borçlu durumunda ki kişilerin mecbur kaldıkları anlarda düzenlenen senetlerdir. Senetler üzerinde miktar ve ödeme tarihi bulunmaz. Bu da borçluyu sorumluluk altına sokarken alacaklıyı daha avantajlı duruma getirir. Açık senetler de kişiler önemli sıkıntılar yaşayabilirler. Böyle durumlarda kişilerin açık bir senet altına imza atarken iki ya da üç defa düşünmesi ve karşı tarafa tam olarak güvenmesi gerekir.

 

İlgili Link: Bursa İcra Avukatı

 

Açık Senetlere İtiraz Edilebilir Mi?

 

Açık senetler üzerinde miktar belirtilmemesi önemli sorunlar ortaya çıkarabilir. Kişilerin art niyetli olduğu anlarda anlaşma şartlarına ters olarak yanlış rakamlar girilebilir. Bu da borçlu durumunda ki kişiyi ciddi sıkıntılara sokar. Böyle zamanlarda kişiler itiraz yoluna başvurabilirler. Ancak itiraz sürecinde ki işlemler zorlu ve karmaşık bir süreçtir. Sentlere imza atarken bu nedenle borçlu durumundakilerin iyi karar vermesi ve ona göre imza atması gerekir. Özellikle açık senetler kişiler üzerinde yüksek bir sorumluluk meydana getiren kıymetli evraklardır. Bu belgeler doldurulurken de büyük bir titizlik gösterilmesi iki taraf için de önemlidir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir