Adli Sicil Kaydı Nasıl Silinir

İnsanlar belli suçlar işledikten sonra işledikleri suçların derecesine göre mahkemelerce yargılanırlar. Mahkeme sonucunda eğer sanık suçlu bulunursa gerekli ceza verilir. Bu cezalar hapis cezası, adli kontrol ve para cezası olarak verilebilir. Alınan cezaların belli bir süre sonra bittiğinde suçluların hakkında adli sicil kaydı nasıl silinir gibi bir soru oluşmaktadır. Çünkü cezalarını çektikten sonraki hayatlarında çalışmaları gerekecektir ve çalışma şartlarının çoğunda adli sicil kaydının olmaması önemli bir etkendir. Aldığınız cezanın ağırlığına göre ise cezanızın tamamlanmasından sonra adli sicil kaydından silinir daha sonra arşiv kayıtlarına aktarılır. Arşiv kayıtlarından silinmesi içinse cezanın ağırlığına göre 5 yıl, 15 yıl, 30 yıl gibi süreler beklenmek zorundadır. Resmî kurumların özellikle üstünde durduğu sabıka kaydı sadece iş ararken değil, sınavlarda, ehliyetlerde ve silah ruhsatı almak gibi alanlarda da engel oluşturabilir.

 

İlgili Link: Tazminat Avukatı

 

Adli Sicil Kaydı Ne Zaman Silinir? 

 

Adli sicil kaydının silinmesi uzun süreli bir işlem olabilmektedir. Adli sicil kaydı nasıl silinir öğrendikten sonra çoğu insan en kısa sürede bu işlemlere başlamak istemektedir. Öncelikle sicil kaydınızın silinmesi için;

 

  • İnfazınızda belirtilen sürenin bitmesi,
  • Yapılan şikâyetin geri çekilmesi ve etkin pişmanlık,
  • Ceza zamanaşımının dolması ve genel af ile sicil kaydınız silinir ve arşiv kayıtlara gönderilir.

 

Adli para cezasına çarptırılan suçlular ve cezanın ertelenmesine karar verilen davalarda, adli sicil kaydına alınmadan direkt olarak arşive kaydedilmektedir. Adli sicil kaydı nasıl silinir sorusu için cevaplarımız bunlar ancak daha sonrası olan arşiv kayıtları işlemleri içinde gerekli kurumlara kendimiz başvurmalıyız. Sicil kayıtları otomatik olarak silinse de arşiv kayıtlarında kişinin kendi başvuru yapmalıdır. Bunun içinde arşiv bilgilerinize ihtiyacınız vardır.

 

Arşiv Bilgilerini Nasıl Alabilirim?

 

Arşiv belgelerinizi Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünden alabilirsiniz. Ancak gizli belgeler oldukları için bizzat kendiniz veya yasalar üstünde vekil gösterdiğiniz kişi tarafından alınabilmektedir. Ayrıca soruşturma kapsamında Cumhuriyet başsavcılıkları, mahkemeler, yetkili seçim kurulu, özel kanunlar gereğince talep edilebilir. 18 yaşından küçüklerde ise adli sicil kaydı ve arşiv kayıtları Cumhuriyet başsavcılıkları, hâkim veya mahkemeler tarafından sadece soruşturma ve kovuşturma kapsamlarında kullanılmak için talep edilebilir. Adli sicil kaydı nasıl silinir işlemlerini tamamladıktan sonra bilgilerinizi alıp hemen ilgili kuruma başvurmalısınız.

 

İlgili Link: İsim ve Soyisim Değişikliği

 

Arşiv Kayıtları Nasıl ve Ne Zaman Silinir? 

 

Adli sicil kaydı nasıl silinir dedikten sonra bir sonraki önemli işlem olan arşiv kayıtlarının silinmesi başvurunuz sonucunda;

 

  • Yasaklanan hakların geri verilmesi kararı alınması koşulu ile 15 yıl geçmesiyle,
  • Yasaklanın hakların geri verilmesi kararı alınması koşulu aranmadan 30 yıl geçmesiyle,
  • Diğer suçlar yüzünden mahkûm olanlardan ise arşive alınma koşullarının oluştuğu tarihten itibaren 5 yıl geçmesiyle,
  • Mahkûmun suçu fiilin kanunen suç olmaktan çıkması şart ve talep aranmadan silinir.
  • Kanun yararına bozma ve yargılamanın yenilenmesi ile beraat kararı verilmesi ya da ceza verilmesiyle yer olmadığı kararının kesinleşmesi ile adli sicil ve arşiv kayıtları silinmektedir.

 

İnsanlar belli suçlar işledikten sonra işledikleri suçların derecesine göre mahkemelerce yargılanırlar. Mahkeme sonucunda eğer sanık suçlu bulunursa gerekli ceza verilir. Bu cezalar hapis cezası, adli kontrol ve para cezası olarak verilebilir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir