Aile Konutu Şerhi Nedir

Evlilik süresince tapu işlemlerinde farklı yönetmelikler söz konusu olabilmektedir. Aile konutu şerhi de bu noktada gündeme gelmektedir. Aile konutu şerhi nedir, nasıl konulur soruları sıklıkla karşılaşılan sorular olmaktadır. Aile konutu şerhi, evli bireylerin yaşadıkları ve barındıkları evin, tapu sahibi olanı ile ilgili olmaktadır. Aile konutu şerhi bu noktada tapu sahibinin, eşinin rızası olmadan evi devretmesinin önüne geçmektedir.

Eşler arasında anlaşmazlıklar ve diğer hususlar olabilmektedir. Bu gibi durumlarda kanunlar kişileri korumak için çeşitli yönetmelikler uygulamaktadır. Aile konutu şerhi bu noktada habersiz ve izinsiz devir işlemlerinin sağlanmaması için uygulanan özel bir yönetmelik olmaktadır. Sadece devir değil o taşınmaz varlık ile ilgili olarak ipotek gibi işlemlerin yapılmasının da önüne geçmektedir.

Aile konutu şerhi sayesinde o evi almak isteyen kişiler de bu noktada haberdar olabileceklerdir. Bu sayede tapu işlemleri ve diğer alım, devir işlemleri de bu yönetmeliklere göre ilerleyebilmektedir. Eşlerin haklarının tam anlamıyla korunması için oldukça faydalı bir işlem olmaktadır. Eş rızasını ön plana koyan bir yönetmeliktir.

Tapu memurlarının da aile konutu şerhi gibi durumlarda özel uygulamaları olmaktadır. Aile konutu şerhi bulunan taşınmaz varlıklarda iki tarafın da rızasının olması kesinliktir. Aksi halde satış veya diğer devir işlemlerinin gerçekleşmemesi gerekmektedir. Aile şerhi bulunan taşınmazlarda eş rızaları olmadan herhangi bir tasarruf işleminin yapılmasının mümkün olması imkansızdır.

Konutta bulunan şerh ise tarafların boşanması ile son bulmaktadır. Bu noktada evin alınması sırasında eşlerden biri evin asıl sahibi olmaktadır. Boşanma durumunun kesinliğine göre bu noktada evin sahibi için de bir görüşme gerçekleştirilebilmektedir. Aynı zamanda boşanma sırasında hakim tarafından da kararlaştırılabilmektedir. Bu noktada aile konutu şerhleri de evlilik süresi boyunca işleyen bir yürürlük olmaktadır.

İlgili Link: Arabulucu Avukat

Aile Konutu Şerhi Detayları 

Konut şerhleri eşler tarafından konulurken durumlar ve detaylar önemsiz olmaktadır. Aile konutu şerhi nedir nasıl konulur soruları ile birlikte tapu detayları da merak edilmektedir. Söz konusu olan konutun tapu da ne veya nasıl gözüktüğünün herhangi bir önemi bulunmamaktadır. Arsalar üzerinden bile aile konut şerhleri uygulanabilir olmaktadır.

Aile konut şerhleri için bir diğer önemli husus ise yazlıklar olmaktadır. Söz konusu olan yönetmelik tek konut için geçerlidir. Bu nedenle yazlık gibi değerler için konut şerhleri uygulanabilir olmamaktadır. Ancak istisna durumlarda ikinci değer için de kişiler aile konut şerhi hakkından yararlanabilmektedir. Eşlerin durumlar dolayısı ile birbirlerinden ayrı yaşamaları gibi durumlarda izin verilebilir olmaktadır. Genel olarak aile konut şerh yönetmeliği eşlerin haksızlığa uğramaması için uygulanabilir olmaktadır.

İlgili Link: Açık Senet Nedir

Aile Konut Şerhi Nasıl Konur? 

Ev alan evli bireyler için yönetmelik uygulanabilir olmaktadır. Aile konut şerhi koyulabilmesi için ise çeşitli işlemlerin gerçekleşmesi gerekir. Öncelikli olarak kişi fark etmeksizin eşlerden birinin Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne başvurması gerekmektedir.

Başvurunun ardından aile konut şerhi nedir, nasıl konulur hususunda kişilerden gerekli belgelerin teslim alınması gerekir. Öncelikli olarak dilekçe, evlilik cüzdanı, nüfus cüzdanı gibi belgeler istenmektedir. Aynı zamanda konut şerhi koyulacak olan ev veya varlığın da aile konutu olması gerekmektedir. Aile konutu olduğunu gösteren belgeyi ise kişiler evin bulunduğu bölgenin muhtarından alması mümkün olmaktadır.

 

Evlilik süresince tapu işlemlerinde farklı yönetmelikler söz konusu olabilmektedir. Aile konutu şerhi de bu noktada gündeme gelmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir