Apartmanda Evcil Hayvan Beslemenin Şartları

Evcil hayvanlar ayrım yapmaksızın bir çoğumuzun can dostlarıdır. Geçmişte bahçeli ve tek katlı evlerde beslenilmesi, bakılması oldukça kolay olan hayvanlar, şehirleşme hayatının çok katlı binalarında barındırılması da birçok soruyu beraberinde getirmiş durumda. Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında her bir evcil hayvan kendisine uygun geliştirilen yaşam koşullarında hayatlarını devam ettirebilirler. Bu anlamda hayvanların korunması, bakılması ve beslenmesi dikkat edilmesi gereken en önemli detaylar arasında yer alır.

Evcil hayvanları apartmanda beslemek elbette ki en doğal haklardan bir tanesidir. bu anlamda hayvan sahibi, sahip oldukları hayvanların çevreye vermiş oldukları kirlilikten ve insanlara verebilecek herhangi bir zararın engellenmesinden sorumludurlar. Aynı zamanda ev hayvanının kendisine tanınan hakları hiç kimse ihlal edemediği gibi hayvanı sahiplenen ve besleyen kişi tüm haklarından sorumludur. Hayvanın sağlıklı bir şekilde hayatına devam etmesi için hayvan sahibinin gerekli tüm şartları yerine getirmesi gerekir.

İlgili Link: İzale-i Şuyu 

Evcil Hayvan Sahipleri İçin Yapılan Yasal Düzenlemeler 

Hayvanları Koruma Kanunu gereğince hiçbir evcil hayvan yaşam haklarından mahrum bırakılmaz ve bir hayvanı sahibinden veya yaşadığı yerden ayırmak mümkün değildir. Bun anlamda hayvan sahipleri hayvanlarının kişise ihtiyaçlarını giderirken bina ya da çevreye kirlilik yaratmadan, apartmanda yaşayan diğer insanların canını tehlike altına sokmadan veya apartman içerisinde rahatsız edici gürültürlere izin vermeden evcil hayvan beslenilebilir.

Evcil hayvanlar, sürekli evde durmaktan rahatsız olduklarından hava almak isterler. Bu gibi ihtiyaçlarında apartman yönetmenliği gereğince hayvanın bahçede dolaşmasında herhangi bir sakınca görülmediği gibi sakıncalı durumlarda mutlaka park, yürüyüş yolu gibi alanlar tercih edilmelidir. Evcil hayvan sahiplerinin apartman yönetmenliğine uygun bir şekilde davranması, apartman içerisindeki huzurun devam etmesine yardımcı olacak ve hayvanın kabullenilmesini kolaylaştıracaktır.

İlgili Link: Kira ve Kiracı Hakları 

Apartmanda Evcil Hayvan Beslemek İçin Mülk Fark Eder Mi? 

Apartmanda evcil hayvan barındırmak ve beslemek için kiracı ya da ev sahibi ayrımı yapılmaz. Apartman yönetmenliği kurallarına uyum sağlayan ve hayvan bakımında oldukça dikkatli olan herkes evcil hayvan besleyebilir.

Bu anlamda apartman içerisinde veya dış bahçesinde hayvanlardan dolayı herhangi bir sorun teşkil etmeyecek şekilde evcil hayvan beslenme hakkına sahiptir. Bu anlamda alınan tüm tedbirler kapsamında evcil hayvanlardan dolayı açılan davalar olumsuz bir şekilde kapanır.

Apartman Yönetim Planı Nasıl Olmalı? 

Yaşam alanı olan apartmanın huzur ve refah içerisinde insanların hayatlarını sürdürmesi için oluşturulan apartman yönetmenliğinde, evcil hayvan besleme izni veya izin kurallarının mutlaka belirtilmesi gerekir.

Resmi olarak da belgelenen bu kurallar neticesinde, evcil hayvan besleme izni olduğunda evcil hayvanın apartmanda bulundurulmasında herhangi bir sakınca yoktur. Fakat izin olmadığı zamanlarda evcil hayvan beslenilemez. Hukuka aykırı olarak düzenlenen veya resmi belgeye uyum sağlamayan evcil hayvan sahipleri hakkında işlem yapılsa da hayvanlara yönelik herhangi bir işlem yapılmaz.

Evcil hayvanlar ayrım yapmaksızın bir çoğumuzun can dostlarıdır. Geçmişte bahçeli ve tek katlı evlerde beslenilmesi, bakılması oldukça kolay olan hayvanlar, şehirleşme hayatının çok katlı binalarında barındırılması da birçok soruyu beraberinde getirmiş durumda.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir