Arabulucu Avukat

Arabulucu Avukat Hukuk sistemi, toplumların sorunsuz bir şekilde yaşantılarına devam etmeleri açısından büyük öneme sahiptir. Bu sistemin daha da mükemmel hale gelmesi için zamanla bir takım düzenlemeler yapılmaktadır. Yakın zamanda ülkemizin hukuk sisteminde de benzer düzenlemeler yapılmış ve arabuluculuk getirilmiştir. Arabulucu avukat hukuk çerçevesinde belirlenen konuların çözümünde etkin olarak rol oynamaktadır. Böylece insanların kaybettikleri bir takım hakların tekrar kazanılması sağlanmaktadır.

 

Arabuluculuk Nedir?  

 

Arabuluculuk, adından da anlaşılacağı gibi uyuşmazlıkların çözülmesini sağlayan bir çözüm yöntemidir. Bu yöntem Avrupa ve Amerika gibi gelişmiş ülkelerde çok uzun süredir uygulanmaktadır. Arabulucular sayesinde bir takım sorunlar hızlı bir şekilde çözülmektedir ve bu da mahkemeler üzerindeki yükü kaldırmaktadır. Bu sistem sayesinde mahkemeye direkt gitmek yerine insanlar arabuluculara giderek sorunların kısa sürede çözülmesini sağlamaktadır.

Bilindiği gibi mahkeme süreçleri yılları bulabilmektedir ve buna bağlı olarak insanlar haklarını zamanında alamamaktadır. Bu sorunun çözümü için aktif olarak rol oynayan arabulucu avukat, sorunların çok daha kısa sürede çözülmesini sağlamaktadır.

Dünyanın farklı yerlerinde uygulanan arabuluculuk sistemi, ülkemizde de yakın zamanda uygulanmaya bağladı. Bu sistem zorunlu hale getirildi ve bazı alanlarda arabuluculuk sistemine başvuru yapılmadan mahkemelere gidiş yasaklandı. Böylece insanların sorunları çok daha kısa sürede çözüme kavuşurken mahkemelerdeki iş yükü önemli derecede azaldı.

 

İlgili Link: Gaiplik Davaları Hakkında Merak Edilenler

Arabulucu Avukatı 

Arabulucu Avukatı Ne İş Yapar
Arabulucu Avukatı

Arabuluculuk sistemi, ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlanmıştır. İnsanlar bu sistemi ya kendilerinin başvurmak zorunda kalmasından ya da yakın eş dosttan duymaktadır. Fakat genel manada bilinen bir sistem olduğunu vurgulamak yanlış olmayacaktır. Arabulucu olabilmek için bir takım şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Hukuk eğitimi almak bunların başında gelirken avukatlar da arabulucu olabiliyor. Bundan dolayı da arabulucu avukat ifadesi çok sık kullanılmaktadır. Arabulucu avukat Bursa ifade bir anlamda arabulucu demektir ki bu sebepten dolayı farklı bir anlam aranmasına gerek yoktur.

Avukatların arabuluculuk görevini yapabilmesi için bir takım prosedürleri yerine getirmesi gerekiyor. Yani bütün avukatların arabuluculuk yapması mümkün değildir. Sadece gerekli olan şartları yerine getiren ve bu işi yapabilmek için onay alanlar arabulucu olarak görev yapabilir.

Arabulucu Avukatı Ne Yapar? 

Arabulucu, taraflar arasındaki uyuşmazlığı ve anlaşmazlığı gidermeye çalışır. Arabulucu avukat, insanlar arasında yaşanan uyuşmazlıkta hakem rolünü oynar. Tarafların karşılıklı olarak anlaşması için gerekli olan zemini hazırlamaktadır.

Arabulucular ile ilgili yanlış bilinen bir husus vardır. Bu sistem bir mahkeme değildir ve kesinlikle karar verme yetkisi yoktur. Taraflara çözüm önerisi sunamaz ya da dayatamaz. Taraflar, sadece kendi aralarında anlaşmalıdır. Arabulucu sadece bir hakem rolünde olayları izler. Arabuluculuk sistemi mahkemeden önceki bir adımdır ve taraflar burada anlaşamazlar ise taraflar istemeleri halinde mahkemeye başvuru yapabilir. Dolayısıyla da mahkeme ile bu sistemin farklı olduğunun bilinmesi gerekmektedir.

Arabulucu Avukat Hukuk sistemi, toplumların sorunsuz bir şekilde yaşantılarına devam etmeleri açısından büyük öneme sahiptir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir