Araç Değer Kaybı Davası Hakkında Merak Edilenler

Günlük yaşantımızda ne yazık ki birçok trafik kazası gerçekleşmekte olup bu kazalar ölümlü, yaralamalı ya da maddi hasarlı kazalar olabilmektedir. Maddi hasarlı trafik kazalarında her ne kadar kazaya karışan aracın tamir işlemleri gerçekleştirilse de bu araçların salt kazaya karışmış olmaları sebebiyle piyasa değerleri düşmektedir. Araç sahibi olup kazada kusursuz veyahut kazaya karışan diğer araçtan daha az kusurlu olan araç sahiplerinin mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla aracın kaybetmiş olduğu değerin tazmini için birtakım hukuki yollar bulunmaktadır.

Bir kimsenin aracının değer kaybettiğinden bahisle bu değerin tazmin edilmesini isteyebilmesi bazı şartlara bağlıdır.

Araç değer kaybının istenebilmesi için;

  • Değer kaybını isteyen tarafın kazada kusursuz veyahut diğer taraftan daha az kusurlu olması gerekmektedir.
  • Kaza tarihi ya da kazaya sebebiyet veren kişinin bilgilerinin öğrenilmesi tarihi itibari ile 2 yıllık zamanaşımı süresinin dolmamış olması şarttır.
  • Aracın daha önce aynı bölgeden bir hasara uğramamış, onarılmamış ve parçalarının değişmemiş olması gerekmektedir.
  • Aracın 10 yaşını doldurmamış 165.000 km’yi geçmemiş olması gerekmektedir.

Tüm bunlarla birlikte boya işlemine gerek duyulmadan değiştirilebilecek far, silecek, cam, jant gibi kısımlar için araç değer kaybı istenemeyecektir.

Kaza gerçekleşmesine müteakip kazada tamamen ya da kısmen(fazlaca) kusurlu olan kişi araç değer kaybından sorumludur. Ancak kusurlu olan kişi ile birlikte sigorta şirketi de araç sahibinin sorumluluklarına müteselsilen ortaktır. Bu durumda kusursuz ya da daha az kusurlu olan sürücü araç değer kaybının tazmin edilmesi için diğer aracın sahibine başvurabileceği gibi sigorta şirketine de başvurabilecektir.

Sigorta şirketi bu durumda kazada sorumluluğu bulunmayan ya da daha az kusurlu olan tarafın zararlarını gidermekle yükümlüdür.

Kusursuz olan taraf kusurlu olan taraftan ve kusurlu tarafın sigorta şirketinden araç değer kaybına yönelik tüm zararlarının karşılanmasını isteyebilir. Ancak her iki taraf da kazada kusurlu ise daha az kusurlu olan kişi kusursuz olduğu kısım oranında zararının giderilmesini isteme hakkına sahiptir.

Araç değer kaybının hesaplanmasında; aracın yaşı, kilometresi, kazada hasar gören parçalar, marka model bilgisi, aracın trafiğe çıkış yılı, pazar değeri oldukça önemlidir.

Araç değer kaybının tazmin edilmesinde araç sürücüsü ile birlikte sigorta şirketinin de sorumlu olduğundan bahsetmiştik. Peki bu bedelin tazmin edilmesi için nasıl bir yol izlenecektir?

Araç değer kaybının karşılanmasını isteyen kişinin öncelikle sigorta şirketine yazılı olarak başvurması gerekmektedir. Bu başvuru sonucunda tatmin edici ve yeterli cevap alınmaması halinde veyahut sigorta şirketinin tarafa 15 gün içerisinde cevap vermemesi halinde Sigorta Tahkim Komisyonuna başvurulabilecektir.

Sigorta Tahkim Komisyonuna başvurabilmek için daha önce Tüketici Hakem Heyeti başvurusu yapılmamış olması şarttır.

Sigorta Tahkim Komisyonuna başvuru yapılması halinde bu başvuru 4 ay içerisinde sonuçlandırır. Komisyonun vermiş olduğu kararın 5.000-TL altında olması halinde bu karar kesindir. Ancak karar bu sınırın üstünde ise kararın tebliğinden itibaren 10 gün içerisinde bu karara itiraz edilmesi mümkündür.

 

İlgili Link: Temlik Hakkında Sık Sorulan Sorular

 

Günlük yaşantımızda ne yazık ki birçok trafik kazası gerçekleşmekte olup bu kazalar ölümlü, yaralamalı ya da maddi hasarlı kazalar olabilmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir