Çekişmeli Boşanma Davası Ne Kadar Sürer

Evlilikler bazen istenildiği gibi gitmez ve böyle durumlarda ayrılma konusu gündeme gelir. Boşanmak isteyen çiftlerin izlemesi gereken bazı prosedürler vardır ve buna uygun olarak hareket etmeleri gerekir. Çekişmeli boşanma davası esasında en istenilmeyen bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Boşanma Davası Türleri

 

Boşanmak isteyen kişilerin durumlarına göre davaların türleri de farklılık gösterebilir. Bu durum tamamen çiftler arasındaki ilişkiyle ilgilidir. Bazı durumlarda çiftler arasında anlaşma sağlanır ve buna uygun olarak protokol imzalanır. Bu türden olan davalara anlaşmalı boşanma davası adı veriliyor.

 

 

Anlaşmanın olmadığı durumlarla da sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bu tür davalara ise çekişmeli boşanma davası adı verilmektedir. Adından anlaşılacağı üzere bu tür boşanma davalarında çiftlerin üzerinde anlaşamadıkları yani çekiştikleri konular vardır. Bu konular da mahkemeler tarafından karara bağlanır.

 

İlgili Link: Çekişmeli Boşanma Davası

 

Çekişmeli Boşanma Davalarının Süresi

 

Çekişmeli boşanma davalarının ne kadar süreceği ve ne kadar süre sonunda mahkemenin sonuçlanacağı merak konusu olsa da net bir süre verilmesi çok zordur. Çekişmeli de olsa her dava kendi içinde özeldir ve her birisinin süresi de bundan dolayı farklı olacaktır. Mahkeme her bir çekişme konusu uyuşmazlığı ayrı ayrı değerlendireceğinden davanın seyri de tarafların uzlaşma sağlayamadığı konularla orantılı olarak uzamaktadır.

Çekişmeli boşanma davaları hakkında net bir süre verilemese dahi anlaşmalı davalara göre daha uzun süreceği söylenebilir. Çünkü anlaşmalı olan davalarda tarafların itiraz edecekleri bir konu neredeyse yoktur ve bundan dolayı da mahkemelerin bu tür davalarda karar vermesi çok daha kısa sürmektedir.

 

Evlilikler bazen istenildiği gibi gitmez ve böyle durumlarda ayrılma konusu gündeme gelir. Boşanmak isteyen çiftlerin izlemesi gereken bazı prosedürler vardır ve buna uygun olarak hareket etmeleri gerekir.

 


Çekişmeli Boşanma Davaları Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

 

davaları genel olarak incelendiğinde bu davaların süresi hakkında net bir rakam verilemese de tahmin olarak bazı rakamlar verildiği görülmektedir. Çekişmeli olan konulara bağlı olarak bu davalar genel olarak 6-7 celse sürer. Dolayısıyla da davaların süresinin 1-2 yıl süreceği söylenebilir.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus vardır. Davaların erken bitmesi için tarafların hukuki prosedürü doğru bir şekilde izlemeleri ve adımlarını da buna göre atmaları gerekir. Bu şekilde hareket edildiğinde davalar erken sonuçlanırken yapılacak hatalardan dolayı davanın reddi halinde bu süre çok daha fazla uzayabilmektedir.  Bu da sürecin çok sıkıntılı olması anlamına gelir.

İlgili Link: Çekişmeli Boşanma Davası Hakkında Merak Ettikleriniz

12 Yorum

 1. beyza peçe demiş ki:

  3 yıllık evliyim. eşimden boşanmak istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim?

  27 Ekim 2018
  Yanıtla
  • Bursa Hukuk Büroları demiş ki:

   Merhaba, boşanma davası açılırken tarafların karşılıklı iradeleri önem taşımaktadır. Şayet evlilik en az bir yıl sürmüş ve taraflar arasında boşanma iradesi, boşanmanın mali sonuçları ve çocuğun velayeti gibi konularda anlaşma var ise, boşanma davası eşler arasında düzenlenen anlaşmalı boşanma protokolü ile anlaşmalı boşanma davası şeklinde açılabilmektedir. Taraflar arasında boşanma ve boşanmanın sayılan sonuçları arasında bir anlaşma sağlanamazsa boşanma davası bu kez çekişmeli olarak açılabilecek ve taraflar arasında anlaşılamayan hususları mahkeme yargılama sonunda takdir edecektir.

   6 Kasım 2018
   Yanıtla
 2. Yasemin demiş ki:

  Ben 2017 de dava açtım .. son mahkemede karar kesinleşti boşanma gerçekleşti ama dosyam ankarada temyize gitti yazılan tazminata itiraz etti karşı taraf..1 yılı geçiyor artık temyize gideli..daha kaç yıl daha beklemem gerekiyor bu süreci?

  28 Haziran 2019
  Yanıtla
  • Bursa Hukuk Büroları demiş ki:

   Yargıtayda dosyalar maalesef biraz geç geliyor beklemenizi tavsiye ederim

   7 Ağustos 2019
   Yanıtla
 3. Ozlem demiş ki:

  Merhabalar benim kardeşimin karısı boşanma davası açmış elinde şiddet ,aldatma,darp raporu ve tehdit edici msjlar yok ama darp raporu olmadığı halde kardeşime iftira atıp ailesi burada olmasına rağmen kardeşimi suçlu çıkarmak için kadın sığınma evinde kaldıki elinde bir tane delil olsun diye daha 2 yıllık evliler bir tanede kız çocukları var.Benim kardeşim de karısının attığı iftitaları affedemiyor onu hemen boşanmak istemeyip surundurmek istiyor mahkemede
  karısının elinde tek iftira atıp gittiği kadın sığınma evinde kaldığı belgeler bunla bişey yapabilirmi

  13 Temmuz 2019
  Yanıtla
 4. Burcu demiş ki:

  Ben 3 yıldır evliyim ve her ikimizde boşanmak istememize ragmen eşim zorluk çıkarıyor ve ne yapmak istedigini anlamıyorum .anlaşmalı boşanma açtı daha sonra onu düşürdü,şimdi çekilmeli dava açtı ama neye dayanarak açtı anlamıyorum çünkü ben hiç bi zorluk çıkarmıyprum ve hiç birşry de talep etmiyorum.2.5 yaşında oğlumuz var cocugumu istiyorsun diyorum hayır diyor .bu çekişmeli uzarmı ?

  19 Temmuz 2019
  Yanıtla
 5. Firuze demiş ki:

  Merhaba 2 çocuğum var boşanmak istiyorum hiçbir şekilde anlaşamıyoruz çocukları vermeyeceğini düşünüyorum nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim daha fazla katlanamayacağım

  12 Ağustos 2019
  Yanıtla
 6. Serpil demiş ki:

  Annemle babam boşanma aşamasında babam boşanmak istemiyor amacıda uzatmak zaten ne kadar sürede sonuçlanır bu süreç çocuklar annede kalmak istediği halde babaya verilirmi bir de baba çocukları yurda vermeyi düşünüyor

  14 Ağustos 2019
  Yanıtla
 7. akin demiş ki:

  Eşim ben memlekete gidiyorum 20 günlüğüne. Gelecem dedi. Ancak gidip orda boşanma davası açmış. Bana hiç bir şekilde bilgi verilmedi. Ne yapa bilirim bu süreçte. Üstelik sürekli beni bosanma ile tehtid ediyordu.

  10 Eylül 2019
  Yanıtla
 8. Yasemin demiş ki:

  Merhaba, abimle eşi anlaşmalı olarak boşanacaklar 2 yaşlarında çocukları var ve abim çocuğu alacak, karşı taraf da bunu onaylıyor. Fakat buna rağmen hakim sorun çıkarır mı ve bu boşanma ortalama ne sürede olacak? Ek olarak şunu sormak isterim ki anlaşmalı boşanma için dilekçe verildikten sonra mahkeme ne zaman olur ve tek celsede boşanırlar mı?

  6 Kasım 2019
  Yanıtla
 9. derya demiş ki:

  kardeşim eşiyle çekişmeli dava sürecinde ilk mahkeme gerçekleşti …kardeşim net bir şekilde boşanmak istiyor ancak eşi para ev ve araba talebinde bulundu.durum şöyle aldattığını söylüyor çok eski fotoğrafları öne sürüyor ve kendisi boşanma davası bile yokken sürekli olarak yurt dışına kaçtı ailesinin yanına gidiş zamanı belli davayı kendi açtı.bu davayı daha fazla uzatmadan nasıl bitirebilirz

  10 Ocak 2020
  Yanıtla
 10. Sultan demiş ki:

  Merhaba benim çekişmeli boşanma davam vardı 3 sene sürdü sonra istinafa gitti istinafta 1 buçuk seneyi buldu yargıtay kararı bozmuş mahkeme süreci yine mi baslicak yine 4 buçuk 5 sene sürer mi neden boşanmak bu kadar zor ?

  16 Mart 2020
  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir