Cinsel İstismar Suçu Nasıl Oluşur

Kadın Ve çocukların sıklıkla karşılaştığı cinsel istismar suçu nasıl oluşur? Oldukça gündemde olan bir konudur. Genellikle istismarı yapan ve mağdur bireyler arasında oluşan bir durumdur. Günümüzde ne yazık ki halen yaşanılan bu olay cinsel saldırı olarak da bilinmektedir. Özellikle bireylerin bedenine yönelik olarak yapılan bu saldırı bir suç kavramıdır. Bundan dolayı söz konusu suçun da ağır cezaları bulunmaktadır. Elbette ki cinsel istimrar suçuna verilecek cezasın ağırlığı, bu suçun niteliğine göre değişiklik gösterdiğini ifade etmek mümkün olmaktadır.

Cinsel saldırıya uğrayan bireyler genellikle temas hali dışında bir saldırıya uğramaktadır. Bedene temas etmeyen suçlular laf veya hakaret üzerinden cinsel saldırı yapabilir. Kısaca bu olay sözlü taciz olarak da bilinmektedir. Telefon üzerinden veya sıklıkla kullanılan sosyal medya aracılığı ile bu olay yaşanmaktadır. Bu durumun sonucunda bireyler ağır cezalar alabilmektedir. Böylece nitelikli cinsel istimrar suçunun cezalarının son derece ağır olduğunu ifade etmek de mümkün olur. Peki, nitelikli cinsel istimrar suçu nedir? İşte ayrıntılar!

İlgili Link: İntifa Hakkı Nedir 

Nitelikli Cinsel İstismarı Suçu Nedir? 

Cinsel istismara uğrayan kadın veya çocuklar için farklı suçlar yer almaktadır. Özellikle istismara maruz kalanlar nitelikli cinsel istismarı sucu nedir? Merak etmektedir. Özellikle 15 yaşını tamamlamış çocuklara yönelik yapılan cinsel istismarlar suç olarak değerlendirilir. Nitelikli cinsel istismar suçu yani bir nevi bu durum çocuğa tecavüz etme olarak da bilinebilir.

Çocuğun veya karşı tarafa yönelik yapılan bu istismar suçunda vücuda yönelik bazı durumlar meydana gelmektedir. Bu suçun oluşması genellikle vücuda yönelik dokunma saldırısıdır. Vücuda yönelik yapılan bu saldırı nitelikli cinsel istismar suçu arasında yer almaktadır. Özellikle nitelikli cinsel istimrar suçunun cezasının oldukça uzun süreli olduğunu ifade etmek mümkündür.

İlgili Link: Denetimli Serbestlik Nedir 

Cinsel Tacizde Şikayet Süresi 

Mağdur bireyler cinsel tacizde şikayet süresi hakkında araştırma yapmaktadır. Genel olarak cinsel tacize uğrayan taraf ve fail bilindikten sonra 6 ay olarak yer almaktadır. Mağdur bireyler 6 ay içinde uğranılan bu durumu ilgili yerlere şikayet edebilir. Mağdur birey eğer uğradığı bu durumu 6 ay içinde gerekli yerlere şikayet etmez ise bir daha şikayet hakkı elde etmez.

Zaman aşımına uğrayan cinsel tacizler şikayet hakkını kaybedecektir. Ayrıca nitelikli cinsel taciz olması halinde şikayet hali aranmaz. Bu durum savcılık tarafından soruşturmaya dahil olacaktır. Elbette ki cinsel tacizdeki şikayet süresi içerisinde şikayette bulunacak olursanız; bu tür suçların cezalandırılacağını da unutmayınız!

Telefonla Cinsel Tacizin Cezası 

Bireylerin çoğunlukla yaşadığı telefonla cinsel tacizin cezası oldukça farklıdır. Bireylerin huzurunu bozmak ve onları telefon üzerinden cinsel saldırıya uğratmak oldukça kötü bir olaydır. Sürekli olarak telefon etmek, telefon üzerinden cinsel taciz yapmak ceza almaya haktır. Yargıtay tarafından araştırılan bu durum da hapis cezası uygulanmaktadır.

Kadın Ve çocukların sıklıkla karşılaştığı cinsel istismar suçu nasıl oluşur? Oldukça gündemde olan bir konudur. Genellikle istismarı yapan ve mağdur bireyler arasında oluşan bir durumdur. Günümüzde ne yazık ki halen yaşanılan bu olay cinsel saldırı olarak da bilinmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir