Evlat Edinme Şartları 

Çocuğu olmayan evli çiftler genellikle evlat edinme yollarına başvururlar. Ülkemizde evlat edinme için kurumlara başvurulur. Evlat edinme genellikle evlat edindirilmeye uygun şartlar ve buna müsait çocukla gerçekleşir.

Bu kapsamda; evlat edinme şartları buna bağlı olarak hukuki bağlar ve sorumluluklar yerine getirilerek gerçekleşir. Evlat edinme yollarından biri korunma altındaki bir çocuğun evlat edinme şeklinde gerçekleşir.

Evlat Edinme Nasıl Gerçekleşir?

Özellikle kişilerarası anlaşma ile evlat edinme için de aile mahkemesine veya asliye hukuk mahkemesine başvurularak gerçekleşir.

Evlat edinmek üzere başvurmak isteyenler öncelikle ikamet ettikleri şehirdeki yerleşim yerindeki aile ve sosyal politikalar il müdürlüğüne başvuruda bulunmalıdır.

Genellikle çocuk evlat edinmek isteyen kişilerin ilk başvurduğu yöntem kimsesiz bir çocuğa aile olmak şeklindedir.

Evlat Edinmek İçin Hangi Durumlar Zorunludur?

Genel kapsamda evlat edinme şartları için ailelerin aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı tarafından zorunlu tutulan şartı karşılaması gereklidir.

Evli olmayan çiftlerin evlat edinmesi yasalarda bulunmaz. Fakat   evli olmayan bireyin tek başına evlat edinebilmesi şartları sağladığı takdirde yasaldır. Evlat edinme şartlarından ilki evlat edinen kişilerin yaşıdır.

Buna bağlı olarak evlat edinilecek evli çiftlerin mutlaka olan çocuktan en az 18 yaş daha büyük olması zorunludur.

Evlat Edinmek İçin Maddi ve Manevi Şartlar Nelerdir?

Maddi olarak evlat edinmede bazı şartların sağlanması önemlidir. Buna istinaden evlat edinilen çocuğa aile tarafından maddi imkanların sağlanması gereklidir. Aynı zamanda en az bir yıl süreyle bakım ve eğitim imkânı sağlanması şartı aranır.

Evlat edinilen çocuk için maddi ve manevi konut, okul veya diğer ihtiyaçları için her açıdan uygun ortam sağlanabiliyor olması yasalarda zorunlu kılınmıştır.

Ayrıca, evlat edinme şartları özellikle evlat edinilecek çocuğun rızası gereklidir. Bu rıza koşulu çocuğun yaşı ve bilinci karar verebilecek düzeyde ise zorunlu tutulmuştur.

Evlat Edinmek İçin Hangi Çocuklar Uygundur?

Geniş kapsamda evlat edinme şartları kimsesiz çocuklar dışında evlat edinilecek çocuğun ailesi varsa biyolojik ailenin rızasının mutlaka olması gereklidir. Eğer çocuk üzerinden bir vesayet varsa vesayet tarafında onay alınması şartı aranır.

Evlat edinme koşullarında biri ayrıca daha önce koruyucu aile durumu varsa evlât edinen tarafından en az bir yıl süreyle bakılmış ve eğitilmiş olması mutlaka sağlanmalıdır.

Yaş konusunda bir diğer kuralda evlat edinen ile edinilen arasında en fazla 40 yaş fark olması zorunluluğudur.

Aynı zamanda evlat edinecek çiftlerin mutlaka en az beş yıldan beri evli olmaları şartı aranır. Bununla birlikte evli çiftlerinin ikisinin de otuz yaşını doldurmuş olmaları zorunludur.

Eğitim olarak da evlat edinenin en az ilkokul mezunu olması zorunludur.  Evlat edinecek eşlerin mutlaka ikisinin de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması zorunludur.

Eşlerin en az 5 yıldır evli olması şartı bulunur. Evlat edinecek ailenin başka çocukları olma durumu da evlat edinmede önemlidir.

Buna bağlı olarak evlatlık alma sonrasında bu çocukların haklarının korunup korunmadığı göz önünde bulundurulur.

Evli Olmayan Kişinin Evlat Edinme Şartları

Evli olmayan kişinin evlat edinmek için bazı şartları yerine getirmesi gereklidir. Buna istinaden evli olmayanlar veya birlikte yasal olmadan yaşayan kişiler birlikte evlat edinemezler.

İlgili Link: Cinsel İstismar Suçu Nasıl Oluşur

Tek bir birey olarak evlat edinmek isteyen kişinin otuz yaşını doldurmuş olması zorunludur.

Evli Olan Fakat Birlikte Yaşamayan Aileler İçin Şartlar

Evli olan eşin tek başına evlat edinme durumunda evlat edinme şartları şu şekildedir:

  • Otuz yaşını doldurmuş olan eşi tek başına evlât edinebilmesi için öncelikle diğer eşin ayırt etme gücünden sürekli olarak yoksunluğu aranmalıdır.
  • En az iki yılı aşkın süredir nerede olduğunun bilinmemesi gereklidir.
  • Mahkeme kararıyla iki yılı aşkın süreden beri eşinden ayrı yaşaması veya birlikte evlat edinemeyeceğinin ispatlanması zorunludur.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir