Gaiplik Kararı Nasıl Alınır

Bir kişi hakkında ölüm kararı verilebilmesi için kural olarak öncelikle kişinin cesedinin bulunması, tıbbi değerlendirmelerin yapılması ve bunun sonucunda ölüm kararının verilmesi gerekmektedir. Ancak bazı hallerde kişilerin cesedine ulaşılamamakla beraber kendisinin yaşadığına dair bir belirti de bulunamamaktadır. Bu hallerde kişinin uzun yıllar boyunca yaşıyor kabul edilmesi mirasçıları açısından büyük bir hak kaybı yaşanmasına sebebiyet verecektir. Tüm bu sebeplerle Türk Hukukunda gaiplik müessesesi düzenlenmiştir.

 

Gaiplik Kararını Kimler İsteyebilir?

 

“Gaiplik kararı

gaiplik kararı 32 nedir

Bir kimse ölüm tehlikesi altında kaybolmuş, kendisinden uzun zamandır haber alınamamış, ve ölümü hakkında kuvvetli bir olasılık mevcutsa bu halde gaiplik kararının verilmesi istenebilecektir. Gaiplik kararını herkesin istemesi mümkün değildir. Kanunda gaiplik kararını kimlerin isteyebileceği açıkça düzenlenmiştir. Kanun maddesine göre gaiplik kararını ancak haklar hakkında gaiplik karar istenecek kişinin ölümüne bağlı olanlar isteyebilecektir.

Gaiplik kararının alınabilmesi için kanunda 2 farklı süre öngörülmüştür. Buna göre;

Ölüm tehlikesinin üzerinden en az 1 yıl veya

Son haber tarihinin üzerinden en az 5 yıl geçmiş olması gerekmektedir.

Gaiplik kararının verilebilmesi müracaata bağlı olup müracaat niteliğinde öncelikle gaipliğine karar verilecek kişi hakkında bilgi sahibi olan birisinin bulunup bulunmadığının öğrenilmesi için ilan yoluna başvurulur.

 

 

Gaiplik kararının verilmesini haklar bu ölüme bağlı olan kişiler bir dilekçe ile asliye hukuk mahkemelerinden talep edebileceklerdir. Yetkili mahkeme ise hakkında gaiplik kararı istenen kişinin son yerleşim yeri mahkemesidir.

 

Gaiplik kararını herkesin istemesi mümkün değildir. Kanunda gaiplik kararını kimlerin isteyebileceği açıkça düzenlenmiştir.

 

gaiplik kararı 33 nedir

Gaiplik Davası Masrafları

 

Gaiplik davası açılırken diğer dava türlerinde olduğu gibi harç ve masraflar davacı taraftan peşin olarak alınacaktır. Her davanın masraf ve harçları kendine özgü olmakla beraber davada dinlenecek tanık sayısı, bilirkişi raporları, tebligat sayısı ve ücretleri dava masrafının değişkenlik  göstermesine de neden olacaktır. Yine davanın niteliğine göre değişkenlik göstereceğini belirtmekle beraber gaiplik davası harç ve masraflarının avukat vekalet ücreti haricinde 2019 yılı için ortalama 1000-1500 TL olacağını söylenebilecektir.

5 Yorum

 1. Hulya demiş ki:

  Gaiplik davası açtım ilk etapda 200tl yatırdım ilk duruşmada bin tl daha yatırmam talep edildi bu ücreti yatıramam davayı iptal mi ettirmek için nasıl bir yol almam lazim

  5 Nisan 2019
  Yanıtla
  • Bursa Hukuk Büroları demiş ki:

   merhabalar yatırmazsanız hukuki delillerde toplanamayacağından davanız red olur ve düşer.

   7 Mayıs 2019
   Yanıtla
 2. Hüseyin Sezer demiş ki:

  Arazimde ufak bir miktar başka birine ait,evlenmemiş ve cocugu yok,akrabaları uzun süre önce öldüğünu soyluyor,Fakat nüfusta ölü gözükmüyor,kalan kısmı satın almak için nasıl bir yol izlemem gerekiyor, teşekkürler

  18 Eylül 2019
  Yanıtla
 3. Ebru demiş ki:

  Babam 5 yıl kayıp. Hiç bir haberde yok.. Kayıp ilanı verdik. Annem ev hanımı hic bir geliri yok. Babamın maaşına baglanabilir mi.. ne yapması lazım

  19 Ocak 2020
  Yanıtla
 4. esra demiş ki:

  Annem 2008 yılından beri kayıptır kızı olarak ben dava açabilir miyim? gaiplik kararı ve masraflar ne kadar bilgi rica edebilir miyim.

  1 Eylül 2020
  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir