Hırsızlık Suçunun Cezası Nedir

Hırsızlık suçu günümüzde en sık karşılaşılan suçların başında gelmektedir. Hırsızlık, başkasının sahip olduğu taşınır bir malın sahibinin rızası olmadan alınmasıdır. Peki, hırsızlık suçunun cezası nedir? İşte merak edilen yanıtlar!

Suç unsuru teşkil eden durum sadece alınması ile kalmamaktadır. Ürünün sahibinin rızası olmadan kullanılması da bir hırsızlıktır. Hırsızlık suçları yargı önünde iki kategoriye ayrılmaktadır. Bu kategoriler şu şekildedir:

  • Basit hırsızlık
  • Nitelikli hırsızlık

Basit hırsızlık yukarıda anlatıldığı gibi taşınabilir bir eşyanın sahibinin izni olmadan kullanılmasıdır. Nitelikli hırsızlık ise alınan malın kapalı bir alanda özel fonksiyonları bulunan bir ürün olmasıdır. Aynı şekilde nitelikli hırsızlık suçunda eşya özel beceriler ve planlar yapılarak alınır.

Nitelikli hırsızlıkta eşyanın teknolojik gelişmelerden faydalanarak alınması veya kamu malı olması cezayı arttıran unsurların başında gelmektedir. Hırsızlık suçunun cezası nedir? Basit hırsızlık cezaları ortalama 1 yıl ile 3 yıl arasındadır. Nitelikli hırsızlık cezaları 3 ila 7 yıl arasında değişen cezalardır. Görüldüğü üzere hırsızlık suçunun cezası söz konusu olduğunda hırsızlığının niteliğine bakılmaktadır.

İlgili Link: Kasten Yaralama Suçu ve Cezası

Hırsızlık Suçunun Cezası Kaç Yıl 

Hırsızlık suçu farklı unsurları göz önüne aldıran bir suçtur. Cezanın belirlenmesinde bu unsurların hepsi göz önüne alınıp ceza açıklanmaktadır. Hırsızlık suçu bir ani suç kapsamındadır. Eşyanın bulunduğu yerden alınması suçun işlenmesini sebep olmaktadır.

Bazı durumlarda olayların gelişimi de cezanın boyutunu değiştirmektedir. Fail bir olay anında kendi eşyası sanıp başkasının eşyasını alıp kullandığında bu hırsızlık gibi görülecektir. Ancak failin suç işleme kastı bulunmadığından bu unsura göre belirleme yapılacaktır. Hırsızlık suçunun cezası kaç yıl? Bu soruya net bir cevap verilebilmesi için tüm unsurların bilinmesi ve açıklanması gerekir. Basit bir hırsızlık genel olarak 1 ila 3 yıl arasında cezalandırılmaktadır.

İlgili Link: Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Suçu Cezası

Hırsızlık Suçu Uzlaşmaya Tabi Midir?

Uzlaştırma, fail ile mağdur olan kişinin yasalara uygun olarak uzlaştırmacı tarafından anlaştırılmış olmalarını ifade eder. Uzlaşma cezalandırıcı bir sistemdense daha alternatif çözümler sunmaktadır. Amacı iki kişi arasında barışın sağlanmasıdır. Uzlaşma sistemine her suç dahil değildir. Hırsızlık suçu uzlaşmaya tabi midir? Hırsızlık suçu uzlaşma çözümlerine tabi bir suç olmaktadır. Basit hırsızlık ve nitelikli hırsızlık uzlaşmaya tabi olacak olan suçlardır. Aynı zamanda hırsızlık suçunda failin daha az cezayı gerektiren tutum ve davranışları da uzlaşma kapsamına girmektedir.

Hırsızlık Suçu Ne Tür Suçtur? 

Hırsızlık suçu Türk Ceza Kanunu 141. Maddesinde açıklanmış ve bu madde üzerinden cezalandırılan bir suçtur. Hırsızlık suçu ne tür bir suçtur? Hırsızlık suçu Türk Ceza Kanunu’na göre serbest hareketli bir suç olarak tanımlanır. Maddi veya manevi bir değeri olan eşyanın sahibinden izinsiz bir şekilde alınıp kullanılması olarak tanımlanan bir suçtur. Bütün bu bilgiler ışığında hırsızlık suçunun farklı niteliklere göre farklı sürelerde cezasının bulunduğunu rahatlıkla ifade etmek mümkün olmaktadır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir