İhbar Tazminatı Süreleri Hesaplama

İş sözleşmesi işveren ya da işçi tarafından sonlandırılabilmektedir. İşçinin çalıştığı yerdeki durumuna göre, ya belli bir süre zarfında işi bırakacağına dair bildirimde bulunması ya da bu zamana ait ücretin diğer tarafa peşin bir şekilde ödenmesi gerekmektedir. Bu düzenlemeye ihbar tazminatı denilmektedir. İhbar tazminatı işveren ödeyebileceği gibi işçi de ödeyebilmektedir.

 

İhbar Tazminatında Hak Kazanma Koşulları

 

Çalışılan iş yerinin iş sözleşmesi belirsiz süreli ve iş kanuna tabi olması gerekmektedir. Yarı zamanlı veya tam zamanlı çalışma olması bu durumu değiştirmemektedir. Belirli süreli iş sözleşmelerinde sözleşmenin bitiş tarihi her iki taraf açısından da bilindiği için ihbar tazminatı istemi hukuken mümkün değildir. İşveren deneme süresinde iken işçinin iş sözleşmesini feshediyorsa ihbar tazminatı gene ödenmeyecektir. Öte yandan kendi isteği doğrultusunda işi bırakan işçinin ihbar tazminatı süreleri hesaplama işlemi yapılması mümkün değildir.

 

İhbar Tazminatı Nasıl Hesaplanmaktadır

 

İhbar süresinin tespiti yapıldıktan sonra bu süreye denk gelen aylık brüt kazanç, giydirilmiş aylık brüt üzerinden bir hesaplama yapılmaktadır. İhbar tazminatı süreleri işçinin çalıştığı zaman aralıklarına göre farklılıklar göstermektedir. İhbar tazminatı üzerinden damga vergisi ve gelir vergisi kesintisi yapılmaktadır.

İhbar tazminatı süreleri hesaplama işlemi şu biçimde yapılmaktadır. Örnek olarak Son 1 ay brüt maaşı 2000 TL olan bir çalışana

Günlük maaş hesaplamasında:  2000 / 30 gün = 66 TL

Haftalık maaş hesaplamasında: 66 x 7 gün = 466

Üç yıldan fazla çalışan bir işçiye 8 haftalık brüt ücreti kadar ihbar ödeneceği için

8 Hafta x 466 =3.733 TL miktarında brüt ihbar tazminatı ödenir.

 

 

İşten Çıkarıp İhbar Tazminatı Alınamayan Durumlar

 

Bazı özel durumlarda işçi ihbar tazminatı hakkından yararlanamaz ve ihbar tazminatı süreleri işlemi yapılmaz. Bu durumlardan bazıları şunlarıdır;

İşçinin hırsızlık yapması

İşçinin yapması gereken işleri uyarıldığı halde yapmamayı sürdürmesi

İş yerine ait makinelere, tesisata ya da başka herhangi bir eşya isteyerek ve bilerek zarar vermesi

İşçinin iş yerinde bulunan başka bir çalışa cinsel tacizde bulunması,

gibi durumlarda ihbar tazminatı alamaz.

 

Çalışılan iş yerinin iş sözleşmesi belirsiz süreli ve iş kanuna tabi olması gerekmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir