İhbar ve Kıdem Hesaplama

Çalışanların en merak ettikleri konular arasında olan ihbar ve kıdem hesaplama çalışılan  yıla göre  değişiklik göstermektedir. İşten ayrılan kişiyi ilgilendiren kıdem ve ihbar tazminatı emeklilik halinde alınabildiği gibi işten çıkarılma ya da vefat durumunda alınabiliyor. İhbar ve kıdem hesaplama için çalışanın kıdem tazminatı almaya hak kazanacak şekilde haklı nedenle işten çıkma durumunun varlığı gerekir. Haklı durumlar ise çalışan kişinin işvereninden ya da bir başka çalışandan fiziksel şiddet ya da taciz görmesi, meslek hastalıkları ya da İş kanunundan doğan haklarının eksik ya da hiç verilmemesi gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır.

 

Kıdem Tazminatı Kimlere Verilir?

 

Çalışanın haklı nedenle istifası ya da kadınların evlenmesinin ardından geçen bir yıllık sürede istifa etmesi durumunda kıdem tazminatına hak kazanılır. Yaş dışındaki diğer emeklilik koşullarını tamamlayıp da işten ayrılmak isteyen kişi de yeni düzenlemeler ile kıdem tazminatı alabilmektedir. İhbar ve kıdem hesaplama için işçinin aylık aldığı ücret esas alınmakta ise de bu ücretin de her yıl belirlenen tavan tutarları aştığı durumlarda her yıl için belirlenen tavan tutarlar hesaba alınmaktadır. Bu tavan puan her yıl artış göstermekte olup T.C. Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan ilgili genelge ile belirlenmiş olmaktadır.

 

 

Kıdem Tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılır?

 

İşçinin çalıştığı işyerinde her yıl kazandığı 30 günlük brüt ücret üzerinden hesaplanan kıdem tazminatı miktarı hesaplanırken brüt maaşa ek olarak  düzenli yapılan ödemeler ve yardımlarda hesaplamada esas alınmaktadır. Kıdem tazminatı devlet memurları statüsünde bulunanlar içerisinde en yüksek devlet memur ücreti esas  alınarak o ücret üzerinden yıllık tavan kıdem tazminatı tutarı belirlenmektedir.  Taban ücret ise asgari ücret tutarı kadar olup bu ücretlerin altında ya da üstünde kıdem tazminatı ücreti hesaplaması yapılamaz.. 2018 yılının ilk döneminde kıdem tazminatı tavanı 5.001,76 TL iken ikinci döneminde yani son 6 aylık dönemi için belirlenen ücret 5.434,42 TL olmuştur.

 

Çalışanların en merak ettikleri konular arasında olan ihbar ve kıdem hesaplama çalışılan yıla göre değişiklik göstermektedir.

 

İhbar Tazminatı Nedir Nasıl Hesaplanır?

 

İhbar süresi işçi ya da işverenin işten çıkma/çıkarma durumlarında karşı tarafa bildirmesi yükümlülüğünü ifade eder. 2018 yılı için bu tutar işçinin bir günlük brüt kazancından gelir vergisi kesintisinin ve damga vergisi kesintisinin çıkarılması ile elde edilmektedir. İhbar ve kıdem hesaplama sırasında kıdem hesaplama için kullanılan tavan ücret ihbar tazminatı hesaplamasında yoktur.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir