İş Hukuku Alanında Bilmeniz Gerekenler


İş Hukuku Alanında Bilmeniz Gerekenler

Sistemin bir gereksinimi olarak toplumun büyük bir çoğunluğu  çalışıyor ve özellikle de kamuda çalışmayan kesim aslında neyin ne olduğunu tam olarak bilmediğinden dolayı çalışma dinamiğini üst düzey müdür ve patronlarına emanet ediyor. Oysa belli başlı kuralların bilinmesi birçok çalışan açısından çok daha verimli iş saatleri anlamına gelmektedir. O halde aşağıdakilere dikkat edelim.

İş Hukuku İçerisinde Günlük Çalışma Süreleri

Özellikle mavi yaka diye de tabir ettiğimiz ve asıl emek gücünün sahibi olarak çalışan işçiler tam zamanlı süre ile çalıştıklarında haftalık 45 saat çalışmakla yükümlüdürler. Bunun karşılığında her yıl devlet tarafından belirlenen ücreti yani alması gereken en az ücreti işverenden alırlar.

Öte yandan günde 7,5 saat çalışan bir kişinin en az yarım saat ara dinlenme süresi olmak zorundadır. Eğer kişi 7,5 saat değil de bunun üzerinde bir zamanda çalışıyorsa bu sefer ara dinlenme süresi en az 1 saat olmak zorundadır.

Çocuk İşçiler Açısından İş Hukuku

Yaşı küçük çocuk işçilerin işyerlerinin hiçbir bölümünde çalıştırılmaması gerekmektedir. Fakat buna uymayan işyerleri olduğu da bilinen bir gerçektir.. Yasaya göre 15 yaşından küçük olan çocuklara işyerlerinde görev yüklenmesi yasaktır. Yasa bu konuda koyduğu kanunla 14 yaşın doldurmuş ve “ilköğretimi tamamlamış” çocukların zihinsel ve bedensel gelişimlerini olumsuz etkilemeyecek “hafif” işlerde çalıştırılmasına izin vermektedir. Konu ile ilgili iş kolları için Çocuk ve Genç İşçilerin Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik Ek-2’ye bakabilirsiniz.

Özellikle mavi yaka diye de tabir ettiğimiz ve asıl emek gücünün sahibi olarak çalışan işçiler tam zamanlı süre ile çalıştıklarında haftalık 45 saat çalışmakla yükümlüdürler.

 

Kadın Çalışanlar Açısından İş Hukuku

Kadın çalışanlar için söylenebilinecek ilk şey madenlerde, kanalizasyonlarda, kablo döşeme ve tünel inşaatlarında asla çalıştırılamayacaklarıdır. Ayrıca kadın çalışan 18 yaşından küçükse gece mesailerinde de çalıştırılmamalıdır. Yine de yasanın sağladığı kolaylıklar neticesinde bir kadın gece çalışacaksa işveren servis aracı sağlamakla yükümlü olup gece çalışması da 7.5 saati geçemez , gece vardiyasında çalışan kadınlara  işe başlamadan ve devamında  her altı ayda bir   sağlık raporu alıp çalıştığı kuruma iletmesi de gerekmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir