İş Kazaları Sonrası Mobbing Uygulamaları

5510 sayılı Kanun’un 13. maddesi ışığında açıklanan iş kazalarından bir tanesini geçiren kişiler ne yazık ki, işverenleri tarafından daha fazla verim alınamayacağı düşüncesi ile işten çıkarılmak istenmektedirler. Ancak işveren kadar işçiyi de koruyan kanunlar dolayısıyla kişi işten çıkartılamamakta, bu durumda da Mobbing uygulamaları ile caydırılmaya ve istifa ettirilmeye zorlanmaktadırlar.

 

Peki İş Kazası Sonrası Mobbing Uygulandığının Belirtileri Nelerdir?

 

Aslından Mobbing için psikolojik taciz demek hiç de yanlış olmayacaktır. Bununla birlikte Mobbing sistemleri olaya değil de kişiye odaklı çalıştırılmaktadırlar. Mobbing’in en belirgin özellikleri ise:

Kasıtlı olarak kişiye özel yapılması
Sürekli tekrar eden bir çizgi izlemesi
En az 6 ay gibi uzun sürelerdir devam ediyor olması
Özellikle çalışanı işyerinden uzaklaştırmayı amaç edinmiş olmasıdır.

İş Kazası Sonrası Olası Mobbing Uygulamaları

 

İşveren ya da müdür artık çalışanı işyerinde istemediğinden dolayı orada çalışana iş kazası yaşamadan önce davranıldığı gibi davranılmayacak ve her türlü sinir bozucu durumla karşılaşması istenmekte bir nevi istifaya zorlanmaktadır. Aşağıdaki durumlar mobbing uygulamasına örnek teşkil etmektedir.

Bir görevlendirmede kişi işin en yoğun kısmını yapmaya zorlanıp aslında hiçbir şey yapmıyormuş gibi gösterilebilir  ya da toplantı esnasında sözü sürekli kesilerek olayın içine yüksek sesli azarlamalar ve hatta hakaretler de eklenebilir.

Mobbing uygulanan çalışan ile diğer çalışanlar konuşmamaya başlarlar. Hatta kişi orada yokmuş gibi davranılır.
Kişinin arkasından kötü ve olumsuz söylentiler çıkarılır. Hatta dalga geçilmeye başlanılır.
Kişinin görevinde değişiklik yapılarak ne kadar üst seviye olursa olsun adeta bir stajyermişçesine konumu alt seviyelere çekilir. Hatta kişinin mali zarara sebep olması dahi sağlanmaya çalışılır.
Son olarak da kişiye fiziki zarar verilebilir ya da fiziki zararla doğrudan tehdit edilebilir.

 

İşveren kadar işçiyi de koruyan kanunlar dolayısıyla kişi işten çıkartılamamakta, bu durumda da Mobbing uygulamaları ile caydırılmaya ve istifa ettirilmeye zorlanmaktadırlar.

 

Bu Durumda Ne Yapmalısınız?

 

Huzursuz şekilde gideceğiniz mesailer ilk zamanlardan itibaren hem moralinizi bozup hem de oradaki verimliliğinizi olumsuz yönde etkileyeceği için vakit kaybetmeden bir avukatlık bürosu ile görüşmeniz gerekmektedir. Sonuç olarak o iş kazasını sizler bilinçli şekilde geçirmediniz ve zaten sırf orada çalıştığınız için kaza geçirdiniz. Bu yüzden de kimsenin sizi hiçbir anlamda mağdur etme hakkı yoktur.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir