Kiracı Tahliyesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bildirim veya dava yöntemi ile gerçekleştirilen kiracı tahliyesi, kira sözleşmesinin sona erdirilmesi ile birlikte kiraya veren kişilerin hakları arasında yer alıyor. 10 yılını doldurmuş veya dolduracak sözleşmelerin bildirim yolu ile kiracı tahliyesi gerçekleşebilir. Bunun yanı sıra tahliye davası da seçenekler arasında yer alır.

Kira sözleşmesinin mahkeme kararı ile sonlandırılmasına yönelik açılan davalar kiracı tahliye davaları arasında yer alır. Kiracı tahliye davaları, halk arasında boşaltma davası olarak bilinir. Kiracı sözleşmesi sebeplerinden kaynaklı olan bu davalar iki farklı durumda incelenir. Bu anlamda kiraya verenden bir kısmı, diğer kısmı ise kiracıdan talep edilir. Kiracı tahliye davalarına uzman avukatlar tarafından yürütülür.

 

İlgili Link: Muacceliyet Nedir

 

Kiracı Tahliye Davası Sebepleri

 

Geçmişten günümüze hukukun değişime uğraması ve yeni kuraların düzenlenmesi ile birlikte kiracı tahliye davaları da görülmeye başlanmıştır. Bu anlamda kiraya veren kişilerden kaynaklı olan kiraya verenin ihtiyaç sebebi ile açmış olduğu davalar, yeni malikin ihtiyaç sebebi ile açtığı davalar, imar ve inşa nedeni ile açılan ihtiyaç davaları olarak gruplandırılabilir.

Ayrıca kiracıdan kaynaklı olarak görülen kiracı tahliye davalarında kiracının taahhüdüne dayanan tahliye davaları, haklı sebeplerden ötürü kiracıya yönlendirilen 2 ihbar nedeni ile açılan davalar ve kiracının konutunun bulunmasına dayalı olarak açılmış olan davalar olarak sınıflandırılabilir. Hak sahibi olan kişinin bu davalar yardımı ile hakkı olan alacağının tahsili sağlanmış olur. Böylece adaletli bir işlem için kişilerin bu davalara başvurduğu görülür.

 

İlgili Link: Aile Konutu Şerhi Nedir 

 

Tahliye Davası Ne Zaman Açılır? 

 

Kiracı tahliye davasının açılabilmesi için bazı kurallar yer alır. Öyle ki kira sözleşmesi süreli veya süresiz şartı aranmadan kira sözleşmesinin sona ermesi ile birlikte açılabilir. Bu anlamda kira sözleşmesinin sonlanması ile birlikte 1 ay içerisinde tahliye davasının açılması gereklidir.

Ayrıca kiraya veren mülk sahibi, kira sözleşmesinin bitmesinin ardından kiracı tahliye davası açmadan önce kiracıya söylemesi gereklidir. Beklenilen adım atılmadığında mülk sahibi, kiracı tahliye davası açarak bildirim gönderebilir. Bildirimlerin cevapsız kalması durumlarında mahkeme salonlarında dava görülmeye başlanır. Kurallara uyulmayan işlemler geçersiz olarak kabul edilebilir.

 

Tahliye Davasını Kim Açar? 

 

Kiracı tahliye davası mülk sahibi veya mülk sahibinin vekâleten yerinde duran kimseler tarafından açılır. Geçerli bir sebebe dayalı olmayan mülk sahibi, kendi kişisel ihtiyaçlarından dolayı kiracı tahliye davası açamaz. Aynı zamanda mülk içerisinde ikamet eden kiracı mülkte pay hakkına sahip ise kiracı tahliye davası yine açılamaz. Fakat bu gibi durumlarda pay sahibinin hakları ihlal söz konusu olduğunda tazminat davası açılabilir. Kiracı tahliye davası öncesinde dikkat edilmesi gereken birçok husus yer aldığı gibi sonrasında da dikkat edilmesi gereken detaylar vardır.

Kiracı tahliye davası sonucunda, kiracının boşaltmış olduğu mülk en az 3 yıl yeni bir karacıya verilerek doldurulamaz. Fakat kiracı tahliye davası ile çıkarılan kiracıya mülkün geri verilmesi söz konusu olabilir. Mülk sahibi belirtilen kurala uymaz ve kiraya verirse, kiracı tahliye davası ile çıkarmış olduğu kiracıya 1 yıllık kira bedelini ödemek zorunda kalır. Aynı zamanda kiracı bu durumda mülk sahibine tazminat davası açma hakkını da kazanır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir