Maaş Haczi Hangi Durumlarda Gerçekleşir

Aktif olarak çalışanlar ve emekliler ülkemizde sayıca fazla bulunmaktadır. Bu kişiler farklı nedenlere bağlı olarak kredi taksitlerini veya kredi kartı borçlarını ödeyememektedir. Dolayısıyla bu borçlar da icra iflas kanununu içerisinde değerlendirilir. Düzenli olarak çalıştığı iş yerinden aldığı maaşının borcun niteliğine göre belirli bir kısmı kesilmektedir. Kısaca maaşın bir kısmına icra el koyar. Maaş haczi hangi durumlarda gerçekleşir konusu oldukça merak uyandırmaktadır.

İcra kesintisi uygulanabilmesi için çalışılan iş yerinin devlet kurumu olması fark etmemektedir. Düzenli maaş alınan yer özel bir işyeri de olabilir. Öncelikli olarak borçlu olunan kimseye maaşına haciz konulması için icra takibinin başlaması gerekmektedir. Daha sonra bu takibin kesinleşmesi lazımdır. Takip kesinleştikten sonra borçlunun işyerinin tespit edilmesi gerekmektedir. Borçlu kimlik numarası ve SGK numarasından kolayca bulunabilir.

Maaş Haczi Nasıl Uygulanır? 

Borçlunun işyeri tespitinden sonra işverene veya devlet kurumunun ilgili birimine haciz yazısı gönderilmektedir. Burada işvereninde bazı yükümlülükleri bulunmaktadır. İşverenin eline haciz yazısı ulaştıktan sonra borçlunun maaşını icra dairesine bildirmelidir. Dolayısıyla borcu borçlunun borcu bitinceye kadar da yapılan kesintilerin icra dairesine yatırılması gerekmektedir. Diğer yandan hacze konu maaşın tamamı kesintiye uğramaz. Sadece bir kısmı kesilmektedir. İş Kanununa göre bu oran dörtte bir olarak tespit edilmiştir.

Ancak bu kesintilerde bazı istisnalar bulunmaktadır. Örneğin nafaka borcunda dörtte bir oranı uygulanmaz. Karşı tarafın mağdur olmaması için kanun koruyucu nafakanın aylık ödemesinin tamamının kesilmesini öngörmüştür. Maaş haczi hangi durumlarda gerçekleşir sorusunun cevabı icra takibi kesinleşen borçları kapsamaktadır. Diğer yandan işveren maaş haczinden kesinti yapmaz ise işveren aleyhine icra işlemleri olabilir.

İlgili Link: İstinaf Nedir

Emekli Maaşlarına Haciz Olur Mu? 

Ülkemizde emekli olan kişilere ayrı bir önem verilmektedir. Normal şartlarda bu kişilerin emekli maaşlarına haciz işlemi yapılamaz. Ancak bu işlemlerden farklı istisnai durumlar söz konusu olmaktadır. Buna göre emeklilerden belirli borçlar hacz edilir. Bu borçlar arasında normal çalışanlarda olduğu gibi nafaka borçları bulunmaktadır. İstisna dışında yer alan diğer borçlar arasında Sosyal Güvenlik Kurumuna ait prim borçları yer alır. Bu borçlar dışında kalan borçların haczedilebilmesi için emekli kişinin rızasının olması gerekmektedir. Bu rızanın emekli tarafından yazılı yapılması zorunludur.

Emekliler bankalardan çeşitli ihtiyaçları için kredi kullanmaktadır. Kredi taksit oranları otomatik olarak emekli maaşlarından çekilir. Bu işlem öncesinde yani kredi çekilmeden önce banka kişiden izin almaktadır. Bu bir maaş haczi olmayıp kişinin çektiği taksit ödemesidir. Banka tarafından kişiye imzalatılan izin metninin mutlaka bir bilen tarafından incelenmesi gerekmektedir. Taksit dışında maaştan bir kesinti yapıldığı takdirde bu işlem yasal olmaz. Maaş haczi hangi durumlarda gerçekleşir konusunda borçların süresinde ödenmemesi oldukça etkili olmaktadır. Genellikle 90 içinde ödenmeyen ve icra takibine konu borçlar maaş haczine kadar gitmektedir.  Dolayısıyla bu sürelere dikkat etmeli maaşımızın icra kesintisine uğramaması için ihtiyaçlar doğrultusunda bütçemizi ayarlamalıyız.

İlgili Link: İntifa Hakkı Nedir 

Aktif olarak çalışanlar ve emekliler ülkemizde sayıca fazla bulunmaktadır. Bu kişiler farklı nedenlere bağlı olarak kredi taksitlerini veya kredi kartı borçlarını ödeyememektedir. Dolayısıyla bu borçlar da icra iflas kanununu içerisinde değerlendirilir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir