Nafaka Miktarı Nasıl Belirlenir

Türk Medeni Kanununda 3 çeşit nafaka düzenleme bulmuştur. Bunlar;

Yoksulluk nafakası,

İştirak Nafakası ve

Tedbir Nafakasıdır.

Tedbir nafakası boşanma davası devam ederken hakimin yoksulluğa düşecek tarafa ve müşterek çocuklara takdir ettiği nafaka çeşididir. Tedbir nafakası boşanma kararının kesinleşmesi ile beraber çocuklar için iştirak nafakasına yoksulluğa düşecek taraf için ise yoksulluk nafakasına dönüşecektir. Uygulamada yoksulluk nafakasının alacaklısı genel olarak kadın olarak karşımıza çıkmakla beraber erkek taraf için yoksulluk nafakasına hükmedilmesi de mümkündür.

Nafakaya hükmedilebilmesi için belirli şartların oluşması gerekmektedir. Müşterek çocuklar velayet hangi tarafta olursa olsun anne ve babanın bakımına, maddi ve manevi desteğine ihtiyaç duymaktadır. Bu sebeple özellikle müşterek çocuğun giderlerinin karşılanabilmesi, maddi desteğin sağlanabilmesi için davanın kesinleşmesi ile beraber velayeti kazanamayan taraf müşterek çocuk için İŞTİRAK NAFAKASI öder. Bu nafaka çocuğun yaşı, giderleri ve yaşam koşullarına göre değişkenlik gösterecektir. Örneğin çocuğun devlet okuluna devam etmesi ile özel okula devam etmesi arasında maddi yönden farklılıklar bulunduğu için nafaka bu koşullara göre belirlenecektir. Müşterek çocuğun hastalığının bulunması, özel eğitime ihtiyaç duyması gibi özel durumların oluşması durumunda mahkeme iştirak nafakasına hükmederken tüm bu koşulları göz önünde bulunduracaktır.

Yoksulluk nafakasına hükmedilebilmesi için ise öncelikle kanunda belirli koşulların oluşması aranmıştır. Türk Medeni Kanununa göre;

Ağır kusurlu olmayan, kusuru bulunmayan ya da eşit kusurlu eş yoksulluk nafakası talebinde bulunabilecektir.

Yoksulluk nafakası isteyen kişinin boşanma sebebiyle yoksulluğa düşmesi gerekmektedir.

Yoksulluk nafakası isteyen kişinin mevzuatta ve doktrinlerde hakim olan görüşe göre “yoksulluk nafakasını kural olarak alamayacak kişiler” arasında sayılmaması gerekmektedir.

Nafakanın belirlenmesinde mahkeme birçok farklı kriteri göz önünde bulundurur. Nafaka tayininde hakimin takdiri büyük bir rol oynamaktadır. Bunun sebebi ise kanunda net bir belirleme olmaması, durumun şartlarının bu şekilde bir düzenlemeyi mümkün kılmaması ve bu sebeple hakimin kendisinin araştırma ve takdir yoluna gitmesinin mecbur olmasıdır.

Nafakanın belirlenmesinde göz önünde bulundurulacak kriterlerden başlıcası tarafların sosyal ve ekonomik durumlarıdır. Hakim nafaka takdir ederken tarafların çalışıp çalışmamalarını, çalışma koşullarını, evlilik birliği içerisindeki yaşam tarzları gibi hususları değerlendirerek bu hususlar çerçevesinde bir nafaka miktarına karar verir.

Ancak mahkeme tarafından hükmedilen nafakanın değeri tarafların sosyo-ekonomik durumlarının değişmesi ile beraber nafaka miktarı artırılabilecek ya da azaltılabilecektir. Bu talep ise Medeni Kanundaki hükme dayanmaktadır.

 

“Tazminat ve nafakanın ödenme biçimi Madde 176

Nafaka Miktarı Nasıl Belirlenir Madde 176

Taraflardan biri boşanma davasının kesinleşmesinden sonra sosyal ve ekonomik durumlarda değişiklik olması halinde nafakanın artırılması ya da azaltılması talebi ile yeni bir dava açabilir.  Söz konusu bu davada da hakim yeni nafaka miktarını belirlerken boşanma davasındaki süreçteki gibi belirli koşulları göz önünde bulundurarak nafaka yeni nafaka miktarına karar verebilir. Durumun koşullarına göre daha önce hükmedilen nafakanın kaldırılması kararı da verilebilecektir. Hakimin takdirinin bu denli geniş olması ise mahkeme sürecinde tarafların içinde bulundukları koşulları tam anlamı ile anlatabilmeleri ve aktarabilmelerini gerektirmektedir.

 

Nafakaya hükmedilebilmesi için belirli şartların oluşması gerekmektedir. Müşterek çocuklar velayet hangi tarafta olursa olsun anne ve babanın bakımına, maddi ve manevi desteğine ihtiyaç duymaktadır. Bu sebeple özellikle müşterek çocuğun giderlerinin karşılanabilmesi, maddi desteğin sağlanabilmesi için davanın kesinleşmesi ile beraber velayeti kazanamayan taraf müşterek çocuk için İŞTİRAK NAFAKASI öder.

12 Yorum

 1. Mehmet demiş ki:

  kardeşim hanımı ile boşanma hendefinde ilk olarak eşi dilekçe vermiş burda 400 kendi 400 çocuğu için nafaka talep etmiş daha mahkeme olmadı kardeşimin aldığı maaş 2500-2600 civarı yalnız borcu çok 800 tl vermesi çok zor 500 600 belki bunun kararı nasıl ne şekilde olur sayın avukatım talep ettiğini alabilir mi ? yani kendi çocuğu mecbur verecek ama işte imkanlar…

  29 Nisan 2019
  Yanıtla
  • Bursa Hukuk Büroları demiş ki:

   merhabalar mahkeme, nafakayı kişilerin ekonomik sosyal durumuna göre belirliyor. Kardeşiniz yapılacak yargılamada nereye borcu varsa bunlarla ilgili gerekli belgeleri ibraz etmesi durumunda hakim tarafından değerlendirilip uygun nafaka verilebilir. Ekonomik durumunuz yerindeyse avukat tutmanızı öneririm. İyi günler.

   7 Mayıs 2019
   Yanıtla
 2. Dilek demiş ki:

  Merhaba,
  Eşim 2018 şubat ayında anlaşmalı olarak boşanmış. Kendisine ait olan evi ve 750 çocuk 750 ayrıldığı eşine toplam 1500 TL nafaka vermeyi kabul etmiş. Biz 2018 ağustos ayında evlendik. Eşimin üstüne gayrimenkulu, birikmiş parası olmamakla birlikte yeni evlendiğimizi için borcumuz vardır. Evimiz kiradır. (1000 TL) eşim 2019 şubat ayında nafakayı 800+800=1600 TL ye çıkarmıştır. Fakat ayrıldığı eşi bunu az bularak 2000 TL ye çıkması için nafaka artırım davası açmıştır. Ayrıldığı eşinin ayrıca babasından emekli maaşı ve gayriresmi aldığı babasından kalan kira geliri vardır. Bu davada yapabileceğimiz nedir? Nafaka artırımı söz konusu olurmu? Biz eşe ödenen nafakanın iptalini isteyebilirmiyiz? Ayrıca benim çalışıyor olmam eşimin gelirinin ve nafaka miktarının belirlenmesinde etken olurmu? Cevabınız için teşekkürler

  20 Mayıs 2019
  Yanıtla
  • Bursa Hukuk Büroları demiş ki:

   Merhabalar, konu ile ilgili olarak ofisimizden randevu alarak detaylı bilgi almanızı rica ederim. Randevu İçin : 0224 250 36 81

   13 Haziran 2019
   Yanıtla
 3. Recep demiş ki:

  Merhabalar eşim evi 14 ay önce babası ablası ve kardeşi ile gelip kişisel eşyalarını alarak evi terk etti kişisel eşyalarını aldığına dairde abim eşime babasına ve ablasına imza attırdı ben anlaşmalı boşanmak için kendisiyle anlaşmak istedim istediği miktarıda vermeme rağmen yinede anlaşmalı boşanamadık ve mahkemeye verdim şu anda babamin aracinda calisiyorum ve sigortam yok ve birazda bankalara borcum var mahkemede hakim nafaka baglarmi tşk ederim

  25 Mayıs 2019
  Yanıtla
  • Bursa Hukuk Büroları demiş ki:

   Merhabalar, nafakayı mahkeme takdir edecektir. Eşinizin başkaca bir geliri yoksa ve boşanmada ileri sürülen isnat edilen hususlar sizin davada ki pozisyonuz bakımından aleyhinize bir öngörü oluşturuyorsa çalışmamış olsanız bile muhtemelen eşiniz lehinize nafaka takdir edilebilir. Çocuğunun varsa nafaka zaten verilir.

   26 Haziran 2019
   Yanıtla
   • Ahmriey demiş ki:

    Merhaba 6 yıllık evliyim boşanma kararı aldım eşim dja önce evlenip boşanmıştı önceki evliliğinden de bir çocuğu var çocuğun disiplinsiz davranışlarından dolayı tartışmalarımız oldu 3 yaşımdada bir kız çocuğumuz var sürekli beni tehdit edip haklarımı öğren öyle mahkemeye git diyor 2950 TL gelirim var borçlarınm var ne kadar nafaka öderim.

    6 Ekim 2019
    Yanıtla
 4. murat sağlam demiş ki:

  merhaba,
  eşim 30/07/2019 günü annem ile tartışması sonucu bana bir şey demeden babası ile beraber kişisel eşyaları ile 20 aylık kızımı alarak evi terk etti eşim ile uzlaşamadığımız için 05/08/2019 tarhinde savcılığa suç duyurusunda bulundum ve 5 yaşındaki lösemi tedavisi gören oğlum ile ben kızımı 28 gündür göremedik eşim ile msj yolu ile iletişim kurabiliyoruz kızımı alıp kaçırırsın diye göstermıyorum dedi ve oğlumun rahatsızlığından dolayı ona kendisi ve ailesinin bakamayacağına dair ses kaydı ve yazılı mesajı var hem kzımın hem oğlumun velayetini alabilirmiyim adli tatilolduğu içinde avukatım eylül ayının ilk haftasını bekliyor

  27 Ağustos 2019
  Yanıtla
  • Bursa Hukuk Büroları demiş ki:

   Bu hususları somut delil olarak mahkemeye sunmanız durumunda hakim delillerinizi takdir edecektir.

   18 Ekim 2019
   Yanıtla
 5. Ayla demiş ki:

  Merhaba . boşanma aşamasındayıx . eşim evi terk etti. Dilekçesini vermiş. Benim üstüme olan borçlar var herseyı kendine aldı . odeyemıyorum . evin kırası geliri herşeyi bana kaldı çalışmıyorum ne yapmam gerekiyor ? Lütfen bilgi verin.

  20 Eylül 2019
  Yanıtla
 6. Ayla demiş ki:

  Bişey daha sormakstıyorum . boşanma aşamasında. Evde kalsam sorun olurmu beni buradan çıkarabilir mi . ve sadece evlilikten sıkıldıgı için Eskı tartışmalardan ayrılmak istediğini söylüyor. Şahit falan getircem diyor. Ben napıcam bu durumda nerelere başvurup ta ne isticem ?

  20 Eylül 2019
  Yanıtla
 7. Mert demiş ki:

  Merhabalar esimle yaklaşık bir hafta önce benim gelir durumum kötü babasının iyi diye daha iyi şartlarda yaşamak istediği için ayrıldık boşanma davası açıcam 2.400 maaşım var 2 çocuğum var bankaya aylık 1000 tl borcum var ve hiç bir aylığı olmayan anneme bakmakla yükümlüyum babam yok mahkemeden nafakayla ilgili ne karar çıkar esime para odermiyim çocuk nafakası haricinde

  28 Ekim 2019
  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir