Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Suçu Cezası

 Anayasa ile devlete birtakım yükümlülükler yüklenmiştir. Anayasa’ya göre herkes özel hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahip olmakla beraber devlet de bunun sağlanması için gerekli tedbirleri almakla yükümlüdür. Anayasada yapılan bu düzenleme ile özel hayatın gizliliği hakkı korunmaktadır.

 

özel hayatın ihlali adde 20 nedir

 

 Anayasa ile korunma altına alınmış olan özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesi durumunda cezalandırılmanın yapılacağı türk ceza kanununda düzenlenmiştir.

 

özel hayatın gizliliği ihlali madde 134 nedir

 

Özel hayatın gizliliği suçlarının faili yani bu suçları işlen kişi herkes olabilir. ancak kamu görevlilerinin kendilerine verilen yetkileri kötüye kullanmak suretiyle bu suçu işlemeleri halinde suçun nitelikli hali ortaya çıkacak olup fail daha yüksek bir ceza ile cezalandırılacaktır.

 

 

Suçun mağduru da fail gibi herkes olabilir. fakat mağdurun tabi ki hayatta olan bir kişi olması gerekmektedir.  ölmüş bir kişinin görüntülerinin ifşa edilmesi durumunda özel hayatın gizliliği suçu oluşmayacak, kişinin hatırasına hakaret suçu oluşacaktır.

 

Anayasada yapılan bu düzenleme ile özel hayatın gizliliği hakkı korunmaktadır.

 

Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Suçu Şikâyet Dilekçesi

 

 Özel hayatın gizliliği suçunun mağduru bir şikayet dilekçesi ile savcılığa başvurabilir. bu şikayet dilekçesi aynı zamanda suç duyurusu olarak da adlandırılmaktadır.

Özel hayatın gizliliğinin ihlali suçunun tüm şekilleri şikayete bağlıdır. bu sebeple suç ile ilgili soruşturma ve kovuşturmanın yapılması için suçun mağdurunun öncelikle şikayette bulunması gerekmektedir. Savcılık bu konu üzerinde re’sen harekete geçerek araştırma yapamaz.

Şikayet süresi için ise kanunda zamanaşımı süresi belirlenmiştir. Bu süre zarfında şikayette bulunulmaması durumunda mağdurun artık faili bu eylem için şikayet etmesi mümkün değildir.

Şikayet süresi mağdurun fiili ve faili öğrendiği tarihten itibaren 6 aydır.

Yapılan şikayetten vazgeçilmesi hukuken mümkündür. ancak hukuk düzenimizde “şikayetten vazgeçmeden vazgeçme” gibi bir müessese bulunmadığından şikayetten vazgeçme halinde aynı eylem ile ilgili olarak tekrar failin şikayet edilmesi mümkün değildir.

Özel hayatın gizliliğini ihlal suçu uzlaşmaya tabi bir suçtur.  Soruşturma ve kovuşturma aşamalarında öncelikle uzlaştırma yoluna başvurulması gerekmektedir. Şayet uzlaştırma teklif edilmesine rağmen mağdur ve fail uzlaşamamış ise o ancak o zaman soruşturma ve kovuşturmaya devam edilebilecektir.

 

İlgili Link: Cinsel Sorunlar Boşanma Nedeni Midir

 

Özel Hayatın Gizliliği Örnek Davranışları

 

Suçun konusu özel hayat alanında kalan tüm faaliyetlerdir. Kişinin hayat alanı özel alan, kamuya açık alan ve gizli alan olmak üzere üç alan şeklindedir. Hukukun korumakta olduğu alanlar ise özel ve gizli alanlardır. Bu alanlara yönelik saldırılarda devlet saldırıyı yapan kişiyi cezalandıracaktır. Özel ve gizli alana yönelik saldırılara aşağıdaki olayları örnek verebiliriz.

Bir kişinin yatak odasını gizlice izlemek,

Bir kişinin banyo yaparken izlemek,

Bir kişinin yatak odası görüntülerini gizlice kaydetmek,

Yatak odasındaki sesleri dinlemek,

Bir kişinin günlüğünün ya da özel anılarının olduğu defterlerini okumak,

Basın mensuplarının görüntüleri haber verme hakkının sınırları dışında yayınlaması,

Bir kişinin evine gizli kamera yerleştirmek,

Bir kimsenin özel fotoğraflarının bulunduğu fotoğraf albümünü karıştırmak,

Kişinin özel hayatının rızası olmadan yazıya dökmek,

Kişileri hukuka uygun olmayan bir şekilde teknik araçlarla izlemek,

Kişinin rızası olmadan görüntü ve video almak.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir