Özel Sektörde Ücretsiz İzin Hakkı


Özel Sektörde Ücretsiz İzin Hakkı

Ülkemizde insanlar geçimlerini sağlamak için ya devlet kurumlarında çalışır veya özel sektörde çalışmaktadır. Serbest çalışanlar ise herhangi bir kuruma bağlı olmadan kanunların sınırlarını çizdiği ekonomik faaliyetleri yaparak hayatlarını kazanırlar. İster özel ister devlet kurumlarında çalışsın kişilerin izin kullanma hakkı bulunmaktadır. Bu izinler; ücretli ve ücretsiz olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Devlet kurumlarında olduğu gibi özel sektörde ücretsiz izin hakkı bulunmaktadır.

Yol İzni ve Doğum İzni

4857 sayılı İş Kanunda ücretsiz izin konuları ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Kanuna göre iki durumda ücretsiz izin alınabilir. Bunlar:

4857 sayılı kanunun 56.maddesinde yer alan Yol İznidir. Yol izni, işçinin yıllık iznini şehir dışında geçirmesi durumunda işverenin işçisine ilave olarak verdiği 4 gündür. İşçinin, iznini şehir dışında geçireceğini ispatlaması durumunda işveren bu 4 günü vermek zorundadır.

4857 sayılı kanunun 74.maddesinde bulunan analık halinde verilen izni özel sektörde ücretsiz izin hakkı içerisindedir. Doğum sonrası raporun bitmesinden sonra doğum yapan bayan ekstra 6 aya kadar ücretsiz izin kullanmayı talep edebilir. İşverenin 6 aylık ücretsiz izni vermeme durumu olamaz. İlk doğumda 60 gün, ikincide 120 gün, üçüncüde 180 gün yarım günlük ücretsiz izin hakkını kullanabilirler.

 

Özel Sektörde Ücretsiz İzin Nasıl Alınır?

4857 sayılı kanunun 56 ve 74.maddelerinde işçinin talebi doğrultusunda işveren izin vermek zorundadır. Yol ve analık izinleri verilmesi zorunlu olan özel sektörde ücretsiz izin hakkı içindedir. Bunalar için işverenin onayının alınması şartı aranmamaktadır. Bunların dışındaki durumlarda işçinin talebi ve işverenin rızası olduğu müddetçe ücretsiz izin kullanılabilir. Yol ve analık izninin dışındaki herhangi bir sebep için ücretsiz izin almak isteyenlerin isteklerini yazılı olarak işveren bildirmeleri zorunludur.  Kabul edip etmemek işverenin inisiyatifine kalmıştır.

Ülkemizde insanlar geçimlerini sağlamak için ya devlet kurumlarında çalışır veya özel sektörde çalışmaktadır.

 

Ücretsiz İzin Alanlar Sağlık İmkanlarından Yararlanabilir Mi?

6 aylık ücretsiz doğum izninin tamamında, 4 günlük yol izninin 4 gününde de sağlık hizmetlerinin hepsinden yararlanabilmektedir. Çünkü bu ücretsiz izinler zorunluluktan kaynaklanmaktadır. Bunların dışında kalan ücretsiz izinlerde ise sınırlar konulmuştur. Buna göre bir yıldaki 30 günü aşamayan ücretsiz izinlerde kişi sağlık imkanlarından yaralanır. 30 günü aşan izinlerde ise sigortalının sağlık hizmetlerinden yararlanması genel kurallara göre belirlenir.

24 Yorum

  1. Yılmaz demiş ki:

    Slm aleyküm abi bizim calismis oldugumuz kurum özel sektör şu anda isveren bizlere sadece kıdem tazminatlarimizi ödeyerek bizleri 50 gün ücretsiz izne gönderiyor bizde elimizden gelse kabul etmiyoruz ama bi noktada mecburuz yada zorlaniyoruz bizi kanun geregi kac gun ücretsiz izne gönderebilir ne sartlarda gönderebilir bi yardimci olursan sevinirim abi

    28 Mart 2019
    Yanıtla
    • Bursa Hukuk Büroları demiş ki:

      işverenle aranızda imzalanan toplu iş sözleşmesi var mı? Eğer varsa bu sözleşmeye göre tarafınızı ücretsiz izne gönderebilir. Aksi bir sözleşme yoksa işveren tarafından ücretsiz izine gönderme hakkı bulunmamaktadır. Eğer bir avukatınız yok ise biz size yardımcı olabiliriz. Detaylı bilgi için 02242503681 den ulaşabilirsiniz.İyi günler.

      7 Mayıs 2019
      Yanıtla
  2. Serap copur demiş ki:

    Merhaba işyerinde sekiz yıldır calismakatyim.son bir yıldır işlerimiz durgun kısım kısım ücretsiz izinler veriliyor ama kesinlikle bir açıklama yapılmadan ise gelmiyorsun diyorlar neden diyoruz ücretsiz izin arayana kadar gelmiyosunuz deniliyor hiçbir imza falan atmiyruz.benim mesela içerde yıllık izinlerini duruyor son iki yılın bunları talep ettiğimizde öyle bişey yok diyorlar vermiyorlar şuanne yapmamız gerekiyor işyeri çalışan sayısı onmlei çalışan sayısı azaldı çıkışlar oldu itiraz etme kabul etmeme hakkımız varmi

    31 Mart 2019
    Yanıtla
    • Bursa Hukuk Büroları demiş ki:

      Merhabalar, ücretsiz izni kabul etmeme hakkınız var. Bu sebeple işten ayrılırsanız kıdem tazminatı hakkınızı alabilirsiniz. Eğer bir avukatınız yok ise biz size yardımcı olabiliriz. Detaylı bilgi için 02242503681 den ulaşabilirsiniz.İyi günler.

      7 Mayıs 2019
      Yanıtla
  3. AYŞE demiş ki:

    MERHABA

    PASAPORTUMU YENİLEMEM İÇİN BULGARİSTANA GİTMEM GEREKİYOR.
    FAKAT ŞİRKETTEN İZİN ALAMIYORUM.
    Bİ YERDE PASAPORT İÇİN OLDUĞU TAKTİRDE 3 GÜN ÜCRETSİZ İZİN VERME ZORUNLULUĞU OLDUĞUNU OKUDUM.
    BUNUN DOĞRULUK DERECESİ NEDİR ?

    10 Nisan 2019
    Yanıtla
    • Bursa Hukuk Büroları demiş ki:

      Merhabalar, ücretsiz izin verip vermemek işverenin takdirinde olan husustur. Sırf pasaport işlemleri için kanundan sayılan ücretsiz izin hallerinden değildir. İyi günler.

      7 Mayıs 2019
      Yanıtla
  4. Turgut demiş ki:

    İyi günler, iş yerimiz(kira) çevre ve şehircilik bakanlığı tarafınca güvensiz ( kolon ve kiriş çatlakları) olduğu için muhurlendi. 25 personel mevcut tadilat ve güçlendirme gerekiyor bu süreçte ücretsiz izin verilir mi?

    7 Mayıs 2019
    Yanıtla
    • Bursa Hukuk Büroları demiş ki:

      Merhabalar, hayır işverenden kaynaklı bi durum söz konusu olduğunda çalışanlarınıza ücretsiz izin verme hakkınız bulunmamaktadır. Detaylı bilgi için lütfen 02242503681 i arayarak randevu talep edebilirsiniz. İyi günler dilerim.

      24 Mayıs 2019
      Yanıtla
  5. ramazan demiş ki:

    696 sayılı khk ile kadroya geçen bir işçi (bayan veya erkek farketmez) ücretsiz izne ayrıldığında sendika ile imzalanan toplu sözleşmeden doğan aile, taşıt ,çocuk, yakacak, ikramiye gibi ek kazançları alabilir mi?

    21 Mayıs 2019
    Yanıtla
    • Bursa Hukuk Büroları demiş ki:

      Hayır alamaz ücretsiz izinde iş sözleşmesi askıya alındığı için iş sözleşmesinden ve toplu iş sözleşemelerinden kaynakalanana sosyal haklardan yararlanılamaz.

      13 Haziran 2019
      Yanıtla
  6. Ela demiş ki:

    Selam ben 6 aylık doğum iznine ayrıldım ucretsız herhangi bir ucret yada maaş alır mıyım

    29 Mayıs 2019
    Yanıtla
    • Bursa Hukuk Büroları demiş ki:

      Merhabalar, maalesef ücretsiz izine çıktığınızdan dolayı alamazsınız.

      26 Haziran 2019
      Yanıtla
  7. Esma demiş ki:

    Merhabalar benim eşim özel okul çalışanı. Ücretsiz izin hakkı 27/05/2019 tarihinde doğdu. Bizde noter aracılığıyla okula ihtar çekerek ücretsiz izin hakkımı kullanacagımızı belirttik Okul ise tarafıma ihtar çekerek 03/09/2019 tarihine kadar kullanabileceğimi sözleşmemin o vakte kadar oldugunu bana ihtar ettiler. O tarihten itibaren sözleşme yenilemeyi talep etmemi ihtar ettiler. Benim 6 aylık ücretsiz iznin kasımayının sonunda bitiyor. Ben sözleşme yenilemeye gitsem geri ücretsiz iznim devam eder mi? Okul sözleşme yenilemez ise kıdem tazminatına hak kazanır mıyı

    30 Mayıs 2019
    Yanıtla
    • Bursa Hukuk Büroları demiş ki:

      Sözleşme yenilerseniz ücretsiz izin hakkınız devam eder. Yenilenmez ise kıdem tazminatı hakkınız doğar.

      26 Haziran 2019
      Yanıtla
  8. esra demiş ki:

    Çalıştığım is yerinde 5 yılımı doldurdum. 6 ay ucretsiz izin almak istiyorum.kanunen boyle bir hakkım var mı?
    Tek

    11 Haziran 2019
    Yanıtla
    • Bursa Hukuk Büroları demiş ki:

      Merhabalar ücretsiz izin diye bir hakkınız yok işverenin takdirinde olan birşeydir.

      26 Haziran 2019
      Yanıtla
  9. Murat uysal demiş ki:

    Biz pasta gida isinde calisiyruz Bizim iş yeri 2 ortak di ama bir ortak kendi adına ıs yeri açtı ve ortak olan işyerinden seçtiği elemanları kendi yerine götürdü tazminat vererek şimdi ise diğer ortakdan burayida satın alıyor ve kalan on kişiyi kendi yerine görevli olarak götürmeye çalışıyor diğer yeride talilat yapıyor ya bize burda çalış yada ücretsiz izne cik diyor biz ne yapmalıyız ve ücretsiz sunduğu dosyalarida imzalamadık ve işimizi yarın gene gitmelimiyiz

    11 Haziran 2019
    Yanıtla
    • Bursa Hukuk Büroları demiş ki:

      Merhabalar, İşe gitmelisiniz. Şuan iş akdiniz diğer ortak üzerinde görüldüğünden kıdem tazminatı vs ödemelerde bağlı olduğunuz işyeri yükümlülüğünde devri kabul ederseniz iş akdiniz ortakların aynı olması sebebiyle kesintisiz şekilde diğer işyerinde devam olarak kabul edilebilir. Yani kıdeminizden bugüne kadar ki olmuş olan alacaklarınızdan dolayıo herhangi bir yere ibraname vermediğiniz sürece haklarınız devam eder. İyi çalışmalar.

      26 Haziran 2019
      Yanıtla
  10. Gülseven demiş ki:

    Merhaba. Yeni doğum yaptım. 8.8.2019 tarihinde doğum iznim bitecek ve ben 6 ay ücretsiz izin alacağım. Dilekçemi ne zamana kadar be nereye vermem gerekiyor bilgi alabilir miyim

    26 Haziran 2019
    Yanıtla
    • Bursa Hukuk Büroları demiş ki:

      Dilekçenizi işyerine vermelisiniz

      7 Ağustos 2019
      Yanıtla
  11. Sırma Sahra Üstün demiş ki:

    Merhaba.
    Bim şirketler grubunda calismaktayim suan dogum sonrasi izindeyim dogum raporum bittikten sonra 6 aylik ücretsiz izne ayrilmak istiyorum hu konudaki yasal haklarim nelerdir? izin dilekcesini ne zaman vermeliyim ve izindeyken sigorta primim yatiyor mu saglik hizmetlerinden yararlanabiliyor muyum? Sonrasinda ise basladigimda süt iznini nasil kullanabilirim? Bu konuda beni detayli bilgilendirebilir misiniz her bir taraftan ayri seyler söyleniyor kafam karisti.

    26 Haziran 2019
    Yanıtla
    • Bursa Hukuk Büroları demiş ki:

      İşyerine dilekçe ile başvurun bu süreçte sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

      7 Ağustos 2019
      Yanıtla
  12. şerafettin demiş ki:

    kolay gelsin 01/07/2019 tarihinde işe başlacağım ama işyeri bana ilk olarak 20 gün ücretsiz izin veriyor mesaiye daha başlamadan bende kabul ediyorum bu durumu
    ama kanunda böyle birşey var mı işe grişim yapıldı 01/07/2019 tarihli olarak

    29 Haziran 2019
    Yanıtla
    • Bursa Hukuk Büroları demiş ki:

      siz kabul etmediğiniz müddetçe ücretsiz izin veremez

      7 Ağustos 2019
      Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir