Taşeron İşçi Hakları Nelerdir 2018

İşveren, İş Kanununda işçi çalıştırmakta olan gerçek ya da tüzel kişiler ile kamu kurum ve kuruluşları olarak tanımlanmıştır.

Ancak bir kimse işverenden işyerinde yürüttüğü hizmet sırasında işletmenin bir kısmında iş alma hakkına da sahiptir. Bu durumda ise taşeron olarak bilinen alt işverenlik müessesi oluşacaktır.

 

 

Taseron olarak çalıştırılan işçinin hakları nelerdir

Alt işverenin işyerinde çalıştığı süre ile kısıtlı olmak şartıyla iş sözleşmesi ve kanundan doğan tüm yükümlülüklerden işveren ile alt işveren müteselsilen yani birlikte sorumludur.

Örneğin ücretini alamamış bir işçi alt işverenin çalıştırdığı dönemle kısıtlı olmak şartı ile bu ücret alacağını alt işverenden isteyebileceği gibi asıl işverenden de isteyebilir.

Asıl işveren ihbar ve kıdem tazminatı, fazla çalışma, hafta tatili, yıllık izin, ikramiye, prim gibi kanundan ya da sözleşmeden doğan haklarda taşeron ile birlikte sorumludur. Bu ücretlere hak kazanan işçi alacağının tahsilini taşeron firmadan isteyebileceği gibi kanunda açıkça düzenlenmesi sebebiyle asıl firmadan da talep edebilecektir.

 

İlgili Link: İş Kazaları Sonrası Mobbing Uygulamaları

 

Taşeron İşçilerin Yeni Hakları

Taşeron işçiler kısa zaman önce yapılan yeni düzenleme ile artık kadroya geçmişlerdir. Kadro alarak 4/D statüsüne kavuşan taşeron işçiler ise bu kadroya bağlı olarak yeni haklara da kavuşmuşlardır.

Kadroya geçiş yapan taşeron işçiler aylık ödemelerinin yanı sıra birtakım ek ödemelere de hak kazanacaklardır. Bu ödemelere örnek verilecek olursa;

3 çocuk ile sınırlı kalmak üzere her bir çocuk için her a 25 TL çocuk yardımı yapılacaktır.

Çalışılan her bir gün için işçiye yemek verilecek olup bunun mümkün olmaması halinde ise her gün 5 TL yemek ücreti işçiye verilecektir.

Kamu işçilerine verilmekte olan yıllık 52 gün çalışma tutarında hesaplanan ikramiye kadroya geçiş yapan taşeron işçiye de 2 taksit olacak şekilde ödenecektir.

Ayrıca yapılan işin niteliğine göre bazı özel durumlarda (güvenlik görevlilerine, şoför ya da hastanelerde çalışan temizlik işçilerine gibi) işçilere ayrıca gün bazında tazminat ödemesi yapılacaktır.

 

Ancak bir kimse işverenden işyerinde yürüttüğü hizmet sırasında işletmenin bir kısmında iş alma hakkına da sahiptir.

Taşeron İşçilerin İzin Hakları 2018

Kamu kadrosuna geçiş yapan taşeron işçiler için izin hakları da ayrıca düzenlenmiştir.  İşçinin yıllık izninin yanı sıra mazeretinin sunulması ve kabulü ile beraber 45 gün ücretsiz mazeret izni de bulunmaktadır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir