Tüketici Avukatı Bursa

Bursa tüketici avukatı, tüketici hakları hukuku kapsamına uygun olarak tüketici hakları kapsamına giren tüm konularda, tüketici hakem heyetine başvuru yapmakta ve başvurunun kabulü durumunda gerekli işlemleri yerine getirmektedir. Başvurunun reddi halinde tüketici mahkemesine dava açmakta ve takibini yapmaktadır. Bursa tüketici avukatı, tüketici mahkemelerinde dava takibinin yanında danışmanlık hizmeti de vermektedir. Ayrıca tüketicinin korunması, üretici ve tüketici davaları, tüketici taleplerinin değerlendirilmesi ve uyuşmazlıkların çözülmesi konularında da kişilere hukuki destek sağlamaktadır. Sanayi ve ticaretin gelişmesi, seri üretimin artması ile seri satışlarının yaygınlaşmasının ardından tüketici hakları korunmaya alınmıştır. Amaç, ülke ekonomisinin korunması ve sağlıklı, güven çerçevesinde ticaret hayatının işlemesidir.

 

Tüketici Avukatı

 

Herhangi bir olumsuz durum karşısında, Tüketici Hakem Heyeti tarafından çözülemeyen sorunlar için tüketici mahkemesine başvuru yapılmasını zorunlu hale getirilmiştir. Tüketici avukatı Bursa, tüketici konusunda başvuruların yapılması sırasında izlenecek yolları takip ederek usulüne uygun şekilde yapmaktadır. Haklarını koruduğu kişi veya kurumların yasalar çerçevesinde başarılı sonuç almak için çaba sarf etmektedir.
Tüketici hakları, kusurlu bir malın iade edilerek tüketicinin mağdur olmasını önlemektir. Tüketici hakları, ürün karşılığında ödenen ücretin geri iadesi, alınan ürünün değiştirilmesi, alınan ürünün ücretsiz tamir hakkı olarak sayılabilmektedir. Tüketici hakları, kaymakamlığa yapılan başvurunun ardından tüketici hakem heyeti tarafından savunulmaktadır. Belirlenen limitin üstünde olan davalarda tüketici, hakem heyeti kararına karşı itirazda bulunarak tüketici mahkemelerine başvuru yapılarak tüketici hakkı aranmaktadır.

 

Tüketici hakları, kaymakamlığa yapılan başvurunun ardından tüketici hakem heyeti tarafından savunulmaktadır.

 

Tüketici Hakem Heyeti

 

Tüketicinin aldığı malların veya hizmetlerin gösterilen örneğe uygun özelliklere sahip olmaması veya o özelliklere uymaması durumunda malı iade etme veya değeri kadar hak talep edebilmektedir. Tüketici işlemi, tüketicinin mal veya hizmet aldığı ve tüketicinin ikametgahının bulunduğu yerde bulunan Tüketici hakem heyeti ve tüketici mahkemelerinde yapılmaktadır. Tüketici hakem heyeti ilçelerde kaymakamlıkta bulunurken, illerde ticaret il müdürlüğünde yer almaktadır. Tüketici hakem heyetleri ilçelerde 4.570 TL.’nin altında bulunan uyuşmazlıklara bakarken, il tüketici hakem heyetleri 6.860 TL.’lik uyuşmazlıklara bakmaktadır. Bu heyet tarafından verilen kararın taraflara tebliğinin ardından 15 gün içinde tüketici mahkemesine itiraz etmelidir. Bursa ticaret avukatı tüm bu işlemlerin takibini titizlikle yapmaktadır.

 

İlgili Link: Tüketici Hakları Nelerdir

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir