Usulsüz Tebligat

Tebligat adliye, cumhuriyet savcılığı ve icra daireleri gibi kurumlardan resmi işler için kişiye gönderilen evraklara verilen addır. Tebligatta, tarafların kişisel bilgileri, tebligatın konusu, tebligat gönderilen kişinin hangi saatte hangi kurumda bulunması gerektiği gibi bilgiler yer almaktadır. Tebligatın imza karşılığında muhatabına verilmesi gerekmektedir. Çünkü hukuki işlem tebligatın kişinin eline ulaşmasının ardından başlamaktadır. Usulsüz tebligat ise kişiye veya kişi ile aynı çatı altında oturan ve tebliğ mazbatasında ismi bulunan kişilere değil, apartmanda herhangi bir komşuya veya mahallenin muhtarına yapılan tebligatlardır.

 

Tebligat Teslim Edilmesi

 

Tebligatın ulaşmasının ardın süreç başlayacağı için tebligatın kişiye teslim edilmesi oldukça önemlidir. Tebligat kişinin sürekli çalıştığı iş yerinde bulunmadığı taktirde o iş yerinde sürekli bulunan birine yapılabilmektedir. Ancak yapılan bu tebligat usulsüz sayılmaktadır. Bu tebligata karşı kişinin itiraz hakkı bulunmaktadır. Vekil ile temsil edilen kişinin tebligatı kişinin vekiline teslim edilmektedir. Resmi vekalet ile temsil edilen bu kişilerin dışında, kişinin kendine yapılan tebligatta usulsüz tebligat sayılmaktadır. Birden çok vekille temsil edilen kişinin tebligatı vekillerinden herhangi birine yapılmaktadır ve bu tebligat geçerli sayılmaktadır.

 

Usulsüz Tebligata İtiraz

 

Tebligatın usulüne uygun olarak yapılmaması halinde süren dava hakkında işlem yapılamamaktadır. Eline tebligat geçmeyen kimsenin süreçten haberdar olmama durumu ortaya çıkmaktadır. Bu durumda kişinin kendini savunma hakkı elinden alınmış olacaktır. Usulsüz tebligat yapıldığı taktirde kişinin itiraz hakkı bulunmaktadır. Çünkü usulsüz yapılan tebligat kişiye tebligat yapılmamış anlamını taşımaktadır. Yapılan usulsüz tebligatı ispatlayan kimse kendisine tanınan hakları bu tebligatı ispatladığı taktirde alabilmektedir. Yapılan usulsüz tebligata karşı kişinin itiraz süresi bir haftadır. Bir hafta içinde kişi gerekli itirazları yapmak zorundadır. Aksi taktirde itiraz hakkını kaybetmektedir.

 

Usulsüz Tebligatın Ardından

 

  • Usulsüz tebligat ile tarafların süreçten haberdar edilememesi ile yargılamanın ikinci aşamasına geçmek mümkün değildir.
  • Usulsüz tebligat ile yapılan icra ödeme emri hukuken geçersiz sayılmaktadır.
  • Usulsüz tebligata yapılan itirazın ardından ortada bulunan haciz emri kaldırılmaktadır.
  • Usulsüz tebligata yapılan itirazlar kişinin ispatları doğrultusunda kabul edilmektedir. Bu doğrultuda yargılama süreci uzamaktadır.

 

İlgili Link: Bursa İcra Avukatı

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir