Uzaklaştırma Kararı Nedir, Nasıl Kaldırılır

Ülkemizde son dönemlerde kadına yönelik olarak şiddetler artmaktadır. Buna bağlı olarak şiddeti önlemek veya azaltmak amacıyla 6284 sayılı kanun yürürlüğe girmiştir. Kanun kapsamında uzaklaştırma kararı nedir nasıl kaldırılır? Sorusunun cevabı merak edilmektedir. Aile içi şiddet sorunlarında birçok mağdur ortaya çıkar. Fiziksel şiddete maruz kalan ve bu şiddetten korunmaya ihtiyacı olan mağdurlar uzaklaştırma kararı aldırmaktadır.

Baskı, şiddet gibi bir durumun içinde bulunan kişilerin hızlıca mahkemeye başvurması gerekmektedir. Hukuk içerisinde çözüme kavuşturulması gereken bir konudur. Sadece bu baskı ve şiddet aile bireylerini içermemektedir. Tek taraflı olarak böyle bir durumun içinde kalanların da mahkemeye başvurması gerekir. Bu kanun erkek şiddetine karşı oluşturulmuştur. Ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesi başlığı altında koruma tedbirlerini düzenlemektedir.

 

 

Uzaklaştırma Kararına Başvuru Nasıl Yapılır? 

Bir dilekçe ile birkaç kuruma başvuru yapılmaktadır. Cumhuriyet savcılıkları, aile mahkemeleri ve şiddeti önleme ve izleme merkezi bu kurumlar arasında yer alır. Dilekçe kısa ve öz olmalıdır. Şiddetin konusu, adres bilgileri, şiddetin süresi, davalı ve davacı adı mutlaka yazılmalıdır. Şiddet konusu ayrıntıları ile yazılmalı mümkünse bir sağlık raporu ile bu durum belgelendirilmelidir. Sağlık raporu kararın hemen çıkmasında oldukça etkili olmaktadır. Darp belgelendiği takdirde karar hızlı bir şekilde çıkabilir.

Dilekçe içeri ve sağlık raporuna göre kanuna göre değişik tedbirler alınmaktadır. Bu tedbirler arasında;

  • Aile ile beraber yaşadığı evden acilen uzaklaştırılması,
  • Çocuklarına yaklaştırılmaması,
  • Silahı varsa veya taşıyorsa el konulması,
  • Korunan kişiyi iletişim araçları ile rahatsız etmemesi ve işyerine ve evine yaklaştırılmaması,

Yer almaktadır. Bu maddeler denildiği üzere şiddetin, baskının şiddetine ve olayın niteliğine göre farklılıklar gösterebilir. Burada amaç tamamen kişinin korunmasına yönelik olmaktadır. Uzaklaştırma kararı nedir, nasıl kaldırılır? Denildiği zaman öncelikli olarak bu karar için herkes başvuru yapabilmektedir. Herhangi bir ücret talep edilmez. Tanık veya belge olmasına gerek duyulmamaktadır. Böyle durumlara maruz kalan kişilerin acilen başvuruda bulunması gerekir.

İlgili Link: Reddi Miras Süresi Nedir

Uzaklaştırma Kararı Nasıl Kaldırılır?

Uzaklaştırma kararlarında şiddetin veya baskının niteliği oldukça önemlidir. Uzaklaştırma talebinde bulunan kişi ilk olarak 4 gün arasında bir karar çıkartabilmektedir. Daha sonra bu tedbir kararları öncelikli olarak 6 ay geçerli olmak üzere verilebilir. Şiddet devam ettiği takdirde mağdur yeni bir dilekçe ile bu sürenin uzatılmasını isteyebilir. Bu kararları ihlal eden kişiler de çeşitli cezalarla karşılaşmaktadır.

İlgili Link: Aile Konutu Şerhi Nedir

İhlal eden kişi 30 güne kadar hapis cezası ile cezalandırılabilir. Koruyucu tedbirler mahkeme kararı ile olduğu gibi mülki amir tarafından da verilmektedir. Uzaklaştırma kararı nedir, nasıl çıkarılır? Konusu herkes de farkındalık oluşturması gereken bir sorundur. Ülkemizde yaygın olan ve sıklıkla meydana gelen bu tür olayları acilen engellemek gerekmektedir. Bu yüzden kadınlarda ve çocuklarda böyle bir kanunun varlığı bilinci oluşturulmalıdır.  Sorunun çözümü için aile içi her türlü şiddete maruz kalan kişilerin korkmadan harekete geçmeleri gerekmektedir.

Ülkemizde son dönemlerde kadına yönelik olarak şiddetler artmaktadır. Buna bağlı olarak şiddeti önlemek veya azaltmak amacıyla 6284 sayılı kanun yürürlüğe girmiştir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir