Velayet Davası Açma Şartları

Boşanma davalarında en önemli konuların başında velayet davası gelmektedir. Evlilik birliği içinde doğan çocuğun velayeti  anne ve babanın müşterek olarak kullanımındadır. Ancak boşanma durumunda evlilik birliği de sona ereceğinden mahkemece velayet durumu değerlendirilerek bir karar verilir. Anlaşmalı boşanma davasında kişiler kendi aralarında velayet konusunda anlaşmakta ve hakim ayrık durumlar hariç genellikle anlaşma doğrultusunda  karar vermektedir.

Çekişmeli boşanma davası ise eğer taraflar velayet konusunda anlaşma sağlayamazlar ise ,  velayet genellikle çocuğun yaşı, anne ve babanın gelir durumu, sosyal çevresi yani çocuk için uygun koşullar göz önüne alınarak taktir edilmektedir.  Boşanma ile birlikte taraflardan birine tevdii edilen  velayet,   ileride değişen durumlar nazara alınarak yeni bir dava konusu yapılabilir . Velayet değiştirme davasının açılması için herhangi bir sürenin geçmesini beklemeye gerek yoktur. İstenilen zamanda kişi davayı açabilmektedir. Bu davayı açmak için, davayı açan kişinin boşanma davasından sonra gerçekleşen ve çocuk yararına olan  haklı bir sebebinin olması gerekmektedir. Velayet değiştirmede  karar yine çocuğun menfaati doğrultusunda olacaktır.

 

Velayet Davası Değiştirme

 

Önceden anne veya babaya verilen velayetin değiştirilmesi için mutlaka  mahkeme kararı gerekmektedir.  Bu davayı velayeti üstlenen kişinin açma hakkı da bulunmaktadır. Hangi durumlarda velayet değiştirilir:

Velayet görevinin kararda belirtildiği şekilde yerine getirilmediği takdirde ; örneğin velayetin verildiği ebeveynin görevini hastalık veya deneyimsizlik gibi nedenlerle yerine getirememesi.

Velayetin verildiği ebeveynin çocuğa ihtiyaç duyduğu ilgiyi verememesi.

Velayeti üstlenen velinin çocuğa karşı olan görevlerini yerine getirmemesi.

Velayeti üstlenen kişinin yeniden evlenmesi durumunda çocuğun ihtiyaçlarını göz ardı etmesi.

Çocuğun hayatında önem teşkil eden olaylar varsa

Ve buna benzer çocuğun menfaatinin değişikliği gerektirdiği her türlü durumda bu dava açılabilmektedir.

 

Boşanma ile birlikte taraflardan birine tevdii edilen  velayet,   ileride değişen durumlar nazara alınarak yeni bir dava konusu yapılabilir .

 

Velayet Davası Hakkında

 

Velayet davası açan kişi çocuğun tüm sorumluluklarını üstlenmek üzere bu yola başvurmaktadır. Hayatın akışı içinde velayetin değiştirilmesi bazen zorunlu olabilmektedir. Gerek çocuğun yaşadığı ortam gerekse velayeti üstlenen kişiden kaynaklı durumlardan dolayı velayet davası zorunla hale gelebilmektedir. Velayet davası açmak için, velayet davası dilekçesi ile başvuru yapacak olan kişi, ikamet adresine en yakın aile mahkemesine başvuru yapmaktadır. Bu süre içinde mahkeme için gerekli olan evrakları toplaması gerekmektedir. Velayet davasının kişinin aleyhine sonuçlanmaması için, bu kişinin davayı açmakta çocuğun menfaatini gözettiğini ve  çocuğa iyi bakacağına dair mahkemeyi etmesi gerekmektedir. Her türlü maddi ve manevi desteği sağlayacağına, çocuğu koruyup kollayacağına dair mahkemeye gerekli kanaatin oluşması için delillerini bildirmesi  gerekmekte olup yargılama sürecinde çocuk şayet kendini ifade yeteneğine sahipse onun da görüşünün alınacağını bilmek ve buna göre davranmak ve gerekirse  uzman kişilerden yardım alınması gerekmektedir.

 

5 Yorum

 1. Niyazi demiş ki:

  Merhaba yaklasık 3 yıl önce bosandım bosandıgım esimden bir kızım var velayeti anne ye verildi birkac gün önce hic tanımadığım bir adam beni aradı eski karın hakkında konusmamız gerekli dedi ve konustuk eski eşimle yaklası 4 yıldır beraber olduklarını ve bu beraberlikten 2 kez hamile kaldığını ve cocuk aldırdıklarını söyledi ve bir cocugun benim şe ewli oldugu zaman aldırmıslar ikinci cocuguda benden bosandıktan sonra aldırmıs ve beraber oldugu adam evli 2 cocuk babası ve bana hangi jinekolog tan aldırdıklarını gösterdi ve hangi günlük kiralama evlerde kaldıklarında gösterdi ben böyle bir kadının yanı da kızımın büyümesini istemiyorum velayet davası açsam kızımın velayetini alırmıyım teşşekkür eserim

  25 Eylül 2019
  Yanıtla
 2. Melek demiş ki:

  Merhaba 2019 Haziran ayında anlaşmalı olarak boşandım 2016 doğumlu kızım var velayeti bende. Babasıyla ilişki kurmasında bugüne kadar hiçbir sorun çıkarmadım hatta 2 yerine 3gün kalmasına bile izin verdim saatinden önce almak istediğinde de sorun çıkarmadım. Ama karşı taraf en başından beri kızımı gerekli koşulları sağlayıp velayet davasıyla alacağını söylüyor. Şuan bir işim yok ailemin yanında kalıyorum ayrı bir düzenimiz var kızımla babası da 300lira nafaka ödüyor. Ne gibi bir durumda alabilir bu şartlar da benden kızımı yardımcı olur musunuz? Kendisinin bir işi var oturduğu ev arabası babasının üzerine ama çocuk etkileniyor onlardan oradan geldikten sonra babamla neden ayrıldınız gibi sorular soruyor bana. Ben gelişimiyle sosyalliğiyle sağlığıyla yakından ilgileniyorm. Tüp bebek tedavisiyle oldu her açıdan bir tek ben yanındayım babasından hiçbir katkı görmedim ihtiyacı veya eğitimiyle ilgili hiçbir yardımı yok nafaka dışında. Yardımcı olabilir misiniz bana bu konuda?

  10 Kasım 2019
  Yanıtla
 3. Lütfi demiş ki:

  Eşim çocuklarını göremiyor.eski eşi göstermek istemiyor.mahkeme kararına uymuyor.üç çocuğun velayeti babada velaYet değişikliği davası açmak istiyoruz.mahkeme nekAdar sürer .dava masrafını kim öder.ve nekadar öder. Beni bilgilendirirmisiniz.teşekkür ederim.

  29 Kasım 2019
  Yanıtla
  • Seda demiş ki:

   Merhabalar 1 sene önce boşandım anlaşmalı olarak 10 yaşındaki kızımın velayetini babasına verdim durumum olamadığı için şuan evlilik yaptım başka biriyle kızım beni arayıp sana gelmek istiyorum diyor görüş gunlerim var çocuğu hiç bir şekilde göstermiyorlar bana karşı taraf ve çocugu gördüğüm gunlerdede çocuğum baskı altında kalıyor… velayet davasi açsam mahkeme ne karar verir alabilirmiyim çocuğumu bir cevap yazsaniz geri teşekkürler

   5 Mart 2021
   Yanıtla
 4. Seda demiş ki:

  Merhabalar 1 sene önce boşandım anlaşmalı olarak 10 yaşındaki kızımın velayetini babasına verdim durumum olamadığı için şuan evlilik yaptım başka biriyle kızım beni arayıp sana gelmek istiyorum diyor görüş gunlerim var çocuğu hiç bir şekilde göstermiyorlar bana karşı taraf ve çocugu gördüğüm gunlerdede çocuğum baskı altında kalıyor… velayet davasi açsam mahkeme ne karar verir alabilirmiyim çocuğumu bir cevap yazsaniz geri teşekkürler

  5 Mart 2021
  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir