Velayet Hangi Durumlarda Babaya Verilir


Velayet Hangi Durumlarda Babaya Verilir

Velayet Hangi Durumlarda Babaya Verilir? Evlilik birliği içinde velayet anne ve baba tarafındna eşit şekilde kullanılır. Yani birinin diğerine üstünlüğü bulunmamaktadır. Ancak boşanma kararı alan çiftlerin çocuklarının velayetlerinin kimde kalacağı hususunda anlaşma sağlanamadığı taktirde bu karar mahkeme tarafından verilmektedir. Mahkemeler yaptıkları yargılamada çocuğun menfaatlerini nazara alarak karar vermektedirler. Bu karar etki eden hususlar arasında tarafların iradeleri yer alsa da asıl olan çocuğun menfaati olup bu menfaat çocuğun yetiştirilmesi,   refahı, geleceği, sevgi ve ilgi ihtiyacı vs  bulunmaktadır.

Dava  süreci devam ederken mahkeme sonuçlanıncaya kadar çocuğun velayeti geçici olarak ebeveynlerden birine verilmektedir. Bu durum geçici velayet olarak adlandırılmaktadır.  Geçici velayet de velayetin tam olarak verilmesine benzer bir durum olsa da  mahkeme henüz yargılama yapmadan ve tüm delilleri toplamadan karar verdiği için verilecek nihai kararın neticesi başka türlü de olabilmektedir.

Anlaşmalı boşanma davalarında  ise çiftler daha mahkemeye başvurmazdan evvel velayetin durumu konusunda anlaşmaya varmış olduklarından , bu husus açıkça çocuğun menfaatini zedelemediği sürece mahkeme taraf iradelerine göre velayeti tevdii etmektedir.

 

 

Çocuğun Velayetinin Babaya Verilmesi

Velayet Hangi Durumlarda Babaya Verilir? Çocuğun yaşı velayetin anneye verilmesinde büyük etkendir. Zira anne bakım ve şefkatine muhtaç, süt çağında olan, kendi ihtiyaçlarının henüz gideremeyen bir çocuğun velayetini anneye vermek mantıklı ve doğal durumdur. Ancak aksi yönde mahkeme kararları da olduğunu söylemek yanlış olmaz. Mesela anne çocuğu istemiyorsa elbette çocuğun velayeti babaya verilecektir.  Annenin akıl hastası olması, fiil ehliyeti bulunmaması, çocuğa karşı şiddet uygulaması , kötü alışkanlıkları da velayetin babaya verilmesi yönünde tercih oluşturabilir.  

Diğer hallerde yani çocuğun kendini ifade edebildiği süreçte velayetin tevdii için anne ve babanın sosyal ve ekonomik durumunun yanı sıra, çocuğun görüşü (pedegog yada sosyal uzmanlar tarafından alınmaktadır) , çocuğun boşanma sonrası yaşayacağı yer, gideceği okul, anne ve babanın sosyal çevresi, çalışan ebebeynler için çocuğa sürekli bakacak şartların sağlanması gibi bir çok unsur velayetin tevdiinde etki etmektedir.

 

Aile birlikteliğini sürdüren çiftlerin çocuklarının velayeti eşit olarak yürütülmektedir. Ancak boşanma kararı alan çiftlerin çocuklarının velayetleri için anlaşmaları ve bu anlaşmanın da çocuğun menfaatine uygun bir anlaşma olduğunu mahkemeye ispat etmeleri gerekmektedir.

 

Ebeveynlerin Çocuğu Görmesi

Velayet ya da boşanma davasının ardından çocuğun velayetini alan kişi diğer tarafa mahkemenin tayin ettiği şartlardan az olmamak üzere , çocukla şahsi münasebet kurmasına izin vermelidir.   Mahkeme şahsi ilişkiyi genellikle iki hafta da bir hafta sonları belirli saatlerde görme izni ya da yaşı biraz büyümüş olan çocukları ayın belirli günlerinde yatılı olarak görme izinleri bulunmaktadır. Bunun dışında yaz tatillerinde, bayramlarda veya özel günlerde diğer tarafın çocuğu görmesine aradaki bağın gelişmesi açısından izin verilmektedir. Eğer velayet kendisine verilen kişi mahkeme kararına aykırı şekilde buna engel olduğu taktirde , diğer taraf icra marifeti ile çocuğu teslim alabilir. Çocuğun icra marifeti ile görülmesine izin verilmesi velayet hakkının kötüye kullanılması olarak kabul edileceğinden gerekli diğer  koşullar sağlandığı takdirde açılacak yeni bir dava ile velayetin el değiştirmesi talep edilebilir.

8 Yorum

 1. Sefer citlak demiş ki:

  Eşimin abisi zeka özürlü, kızım 11 yaşında.kaynanam ile yan yana oturuyoruz.esimin abisi devamlı bizde kızım ile oynuyor.ben eşime bunu istemediğimi söyledim.kizim psikolojik tedavi görüyor eşimle tartıştım, kızımın can güvenliği yok.ben bu durumda mahkemeden koruma için karar alabilirim

  12 Mayıs 2019
  Yanıtla
  • Bursa Hukuk Büroları demiş ki:

   Merhabalar, eğer açıkça bir saldırı veya tehdit oluşturacak bir durum söz konusu ise alabilirsiniz. Ancak aksi bişey yok ise herhangi bir şey hukuki olarak yapamazsınız. Detaylı bilgi için lütfen 02242503681 i arayarak randevu talep edebilirsiniz. İyi günler dilerim.

   24 Mayıs 2019
   Yanıtla
 2. Fatma demiş ki:

  Merhaba, çocuklarımın geçici velayeti bende. Henüz dava sonuçlanmadı. Çocuklarım şimdi babasının yanında kalıyor.Bayramda dahi annelerini(beni) görmeye gelmediler. Telefonla onlarla konuşunca görüşüp, konuşmak istemiyorlar. Yana yanayken sorun, sıkıntı pek yaşamıyoruz ama bazı davranışları babalarının yaptığı davranışlarla aynı ve tabii ki beni suçlamaları. Babaları bana karşı çocukları yabancılaştırıyor. Çocuklarımı aramaya dahi artık korkar oldum onları sıkarım da benimle hiç görüşmezler diye. Önceden okul vardı gün içinde görebiliyordum onları ama şimdi hiç bir şekilde göremiyorum yanıma da gelmiyorlar.
  Yaşları 9 ve 11 mahkeme bunlara soracaktır anneniz mi babanız mı ?diye. Burada bu doğrultuda çocuklarımın babalarını seçme ihtimalleri çok yüksek. Bu durumda hepten ortadan silinmiş olacağım çocuklar için. Bu duygusal istismarla büyümek zorunda kalacaklar. Bunu mahkeme anlayamaz mı? Nasıl duygusal olarak istismar edildiklerini.

  9 Haziran 2019
  Yanıtla
  • Bursa Hukuk Büroları demiş ki:

   Velayeti talep mi ediyorsunuz ? eğer cevabını evet ise dava açmanız gerekiyor hayırsa çocuklarınızla sağlıklı ilişki kurmanın yolunu bulmanız gereklidir.

   26 Haziran 2019
   Yanıtla
 3. Melek iclek demiş ki:

  Merhaba hangi durunlarda velayet anneden alinir kizimin velayeti bendeydi bir sene once bazi nedenlerden dolayi kizimi gecici sureligine babasinin.yanina goturdum.bu sure icerisinde surekli aradim konustum iletisim kurdum kendime duzenli bir hayat kurduktan sinra kizimi yanima almak istedim ama babasi vermedi ve velayet davasi acti.bunun.yani sira 2sene icerisinde bana odemesi gerek katki payi alacagini odemedi ve cocugumu geri bu para icin istedigimi dilekceye yazdirmis sizce ne yapabilirim bir suru iftiralara maruz kaldik ailem ve ben ustelik evlilik birligi icerisinde surekli siddetine aldatmalarina maruz kaldim korkutugum icin ve akraba oldugumuz aile buyuklerimizin bunlari anlatmama izin vermedigi icin susmak zorunda kaldim 15 yasinda beni kacirdi annesine babasina hizmetci gb kullandi ayriyeten bunun icinde dava acma hakkim.varmdir lutfen bi akilverin

  28 Haziran 2019
  Yanıtla
  • Bursa Hukuk Büroları demiş ki:

   Kızınızın yaşı ve şu an bulunduğunuz sosyal durumunuz kaldığınız yer geliriniz vs gibi knular velayetin el değiştirmesi nde dikkate alınan unsurlar. Kızınızı vermek istemiyorsanız mutlaka hukuki destek alın. Detaylı bilgi için 02242503681 arayınız. İyi günler dilerim.

   7 Ağustos 2019
   Yanıtla
 4. Ahmet demiş ki:

  Karım çocuğum için (19aylık) sana bu çocuğu yar etmiyeceğim önce bunu öldürecem sonra kendimi öldüreceğim ömür boyunca acı çekeceksin diye farklı günlerde iki defa tartışma esnasında konuştu
  Ne yapmam gerekiyor şikayet etsem tartışma esnasında ikimiz vardık söylemedim diyecek yardım lütfen

  29 Haziran 2019
  Yanıtla
  • Bursa Hukuk Büroları demiş ki:

   Şikayet edeni mahkeme sizin beyanlarınız üstünlük tanıyacaktır ve kesinlikle mahkemeden koruma isteyin. Eşinizin psikolojik problemleri olabilir. Bu konuda da dilekçenizde gerekli açıklamaları belirtin. Çocuğa karşı şiddet gösteriyorsa onun içinde uzaklaştırma alabilirsiniz.

   7 Ağustos 2019
   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir