Velayet Hangi Durumlarda Babaya Verilir

Velayet Hangi Durumlarda Babaya Verilir? Evlilik birliği içinde velayet anne ve baba tarafından eşit şekilde kullanılır. Yani birinin diğerine üstünlüğü bulunmamaktadır. Ancak boşanma kararı alan çiftlerin çocuklarının velayetlerinin kimde kalacağı hususunda anlaşma sağlanamadığı taktirde bu karar mahkeme tarafından verilmektedir. Mahkemeler yaptıkları yargılamada çocuğun menfaatlerini nazara alarak karar vermektedirler. Bu karar etki eden hususlar arasında tarafların iradeleri yer alsa da asıl olan çocuğun menfaati olup bu menfaat çocuğun yetiştirilmesi,   refahı, geleceği, sevgi ve ilgi ihtiyacı vs  bulunmaktadır.

Dava  süreci devam ederken mahkeme sonuçlanıncaya kadar çocuğun velayeti geçici olarak ebeveynlerden birine verilmektedir. Bu durum geçici velayet olarak adlandırılmaktadır.  Geçici velayet de velayetin tam olarak verilmesine benzer bir durum olsa da  mahkeme henüz yargılama yapmadan ve tüm delilleri toplamadan karar verdiği için verilecek nihai kararın neticesi başka türlü de olabilmektedir.

Anlaşmalı boşanma davasında  ise çiftler daha mahkemeye başvurmazdan evvel velayetin durumu konusunda anlaşmaya varmış olduklarından , bu husus açıkça çocuğun menfaatini zedelemediği sürece mahkeme taraf iradelerine göre velayeti tevdii etmektedir.

 

 

Çocuğun Velayetinin Babaya Verilmesi

 

Velayet Hangi Durumlarda Babaya Verilir? Çocuğun yaşı velayetin anneye verilmesinde büyük etkendir. Zira anne bakım ve şefkatine muhtaç, süt çağında olan, kendi ihtiyaçlarının henüz gideremeyen bir çocuğun velayetini anneye vermek mantıklı ve doğal durumdur. Ancak aksi yönde mahkeme kararları da olduğunu söylemek yanlış olmaz. Mesela anne çocuğu istemiyorsa elbette çocuğun velayeti babaya verilecektir.  Annenin akıl hastası olması, fiil ehliyeti bulunmaması, çocuğa karşı şiddet uygulaması , kötü alışkanlıkları da velayetin babaya verilmesi yönünde tercih oluşturabilir.  

Diğer hallerde yani çocuğun kendini ifade edebildiği süreçte velayetin tevdii için anne ve babanın sosyal ve ekonomik durumunun yanı sıra, çocuğun görüşü (pedegog yada sosyal uzmanlar tarafından alınmaktadır) , çocuğun boşanma sonrası yaşayacağı yer, gideceği okul, anne ve babanın sosyal çevresi, çalışan ebebeynler için çocuğa sürekli bakacak şartların sağlanması gibi bir çok unsur velayetin tevdiinde etki etmektedir.

 

Aile birlikteliğini sürdüren çiftlerin çocuklarının velayeti eşit olarak yürütülmektedir. Ancak boşanma kararı alan çiftlerin çocuklarının velayetleri için anlaşmaları ve bu anlaşmanın da çocuğun menfaatine uygun bir anlaşma olduğunu mahkemeye ispat etmeleri gerekmektedir.

 

Ebeveynlerin Çocuğu Görmesi

 

Velayet ya da boşanma davasının ardından çocuğun velayetini alan kişi diğer tarafa mahkemenin tayin ettiği şartlardan az olmamak üzere , çocukla şahsi münasebet kurmasına izin vermelidir.   Mahkeme şahsi ilişkiyi genellikle iki hafta da bir hafta sonları belirli saatlerde görme izni ya da yaşı biraz büyümüş olan çocukları ayın belirli günlerinde yatılı olarak görme izinleri bulunmaktadır. Bunun dışında yaz tatillerinde, bayramlarda veya özel günlerde diğer tarafın çocuğu görmesine aradaki bağın gelişmesi açısından izin verilmektedir. Eğer velayet kendisine verilen kişi mahkeme kararına aykırı şekilde buna engel olduğu taktirde , diğer taraf icra marifeti ile çocuğu teslim alabilir. Çocuğun icra marifeti ile görülmesine izin verilmesi velayet hakkının kötüye kullanılması olarak kabul edileceğinden gerekli diğer  koşullar sağlandığı takdirde açılacak yeni bir dava ile velayetin el değiştirmesi talep edilebilir.

67 Yorum

 1. Sefer citlak demiş ki:

  Eşimin abisi zeka özürlü, kızım 11 yaşında.kaynanam ile yan yana oturuyoruz.esimin abisi devamlı bizde kızım ile oynuyor.ben eşime bunu istemediğimi söyledim.kizim psikolojik tedavi görüyor eşimle tartıştım, kızımın can güvenliği yok.ben bu durumda mahkemeden koruma için karar alabilirim

  12 Mayıs 2019
  Yanıtla
  • Anahita demiş ki:

   Merhaba 2.5 senedir ayrıyım eşimden çocuğum 3 yaşında velayeti bende yabancı uyrukluyum ama 4 senedir Türkiye’de yaşiyorum. Çalışamıyorum ama geçimim ailem tarafından sağlaniyor her ay bi sıkıntım yok şimdi tekrar evlenmek istiyorum eşim olacak bey de maddi durumu normal yani normal bi aileyiz şimdi eski eşim nasıl hangi yollardan şikayet edip çocuğu alabilir benden ? Alabilirmi açıkcası ! Çunki eziyet yapiyor sırf kıskançkıktan evlenirsen çocuğu alırım diyor hep

   23 Temmuz 2019
   Yanıtla
   • Kıvanç demiş ki:

    Merhabalar eşim ile 2 yıllık evliyiz ve 1,5 aylık bir oğlumuz var… Belirli sosyal ve iş şartlarından dolayı annemin üzerine kira kontratının olduğu evde eşim ben ve kız kardeşim ile birlikte yaşıyoruz. Ve gurbetteyiz eşimden kaynaklanan sebeplerden dolayı sürekli evde eşim ve annem arasında huzursuzluk yaşanıyor, eşim aileme süreli kötü sözler ve hakaretlerde bulunuyor. Daha önce de bunun gibi problemler yaşamış ve eşimle 3 hafta ayrı yaşamıştık, eşim tüm hatalarının farkında olduğunu bir daha böyle şeyler yaşatmayacağını söyleyip geri dönmüştü. Süreç içerisinde daha önceden olduğu gibi hakaretlerine ve davranışlarına devam etti. Yine evliliğimizin ilk aylarında bir tartışma sonrasında eşimi ailesine götürürken kullandığım araçta kazaya sebebiyet vermiş ve yaralanmalı ağır kaza yaptırmıştı. Evlenmeden önceki dönemde , ayrılık sonrası geri döndüğünde ve çocuğumuz doğduktan kısa bir süre sonra da eşime anksiyete bozukluğu teşhisi konulmuştu ve tedavilerini o veya bu sebeple tamamlamamıştı. Şimdi olası bir boşanma davasında eşimin anksiyete bozukluğu, evlilik süremiz boyunca bana yazılı hakaretleri, tehditleri çocuğun velayetini bana yani babaya vermeye yeterli olur mu?

    25 Ekim 2019
    Yanıtla
   • Hüseyin demiş ki:

    Esimden 10 sene önce ayrıldım 12 yaşında bir çocuğumuz var velayeti annede gonullu olarak babaya vermek vermek istiyor şehirler farklı nasıl bi yol izlememiz gerek

    3 Şubat 2020
    Yanıtla
  • Tülin demiş ki:

   Merhabalar, eşimde öfke kontrol problemi var 4 yıllık evliyiz 3 yaşında oğlum var. Eşimin ailesi tarafından aşırı derecede yıpratıldım. Pskolojik şiddet görüyorum devamlı eşim ve ailesi tarafında eşim anne babasına çok düşkün birisi onların sözü ile bana yapmadığını bırakmıyor. Aklımı kaçırmak üzereyim. Sağlığımdan oldum yoğun stres altındayım boşanmak istiyorum fakat cocuğumu benden almakla tehdit ediyorlar bu durumda çocuğu benden alma durumları nedir mahkeme cocuğu kime verir?

   19 Ağustos 2019
   Yanıtla
   • Suna demiş ki:

    Slm ben 10 yillik evliyim esiminailesiyle aynı evde kaldik annesiyle hicbur konuda anlasamiyoruz suan ayŕiyim esimden esim ayri ev acmaya itiraz adiyor buyuzden bosanma karari aldik iki kızim var yedi yasindalar velayeti kime verilir

    17 Mayıs 2020
    Yanıtla
   • Cansu demiş ki:

    Merhabalar benim de sorum olucak çocuğum 4 yaşında 3 yıl önce babası ile ayrildik bu çocuk evlilik dışı olan bir çocuk baba ile soybağı kuruldu soyadi babasının üstüne kayıtlı 4 yıl sonra velayet davası açıcam diyor kız çocuğu ve 13 aylikken babasını en son gördü ve benim bir devam eden kesilmiş cezam var ailemle yasiyorm fuhuştan davam var sosyal hizmetler çocukluk bir durum yok ailemle yasadigim için budurumda velayet babaya mi verilir ve bu sahisinda evlilik dışı bir kızı daha var 8 yasinda

    10 Haziran 2020
    Yanıtla
  • Nazıle demiş ki:

   Merhaba kızım 2.5 yasındayken cekişmeli bir sekilde bosandım. Şimdi kızım 13 olacak martta. Velayet davasını ilk acmak aleyhime olurmu avukat olmada n yapılabılınır mı . Tesekkurler

   27 Kasım 2019
   Yanıtla
  • Oya demiş ki:

   Merhaba ben eşimden 4 yıl oldu ayriyim eşim çocuklarımı göstermiyor evlendiğim için ilk eşimle nikah yoktu imam nikahimiz vardı çünkü evliyidi ben kuma üstüne gitim yanlız çocukların kimliği var babasının soy ismini taşıyor ama anne benim adım geçiyor eşim çocukları göstermiyor ben çocuklarımı almak istiyorum velayet davası açıp mahkeme çocukları bana veriri mi acaba

   24 Şubat 2020
   Yanıtla
  • ilknur demiş ki:

   2016 yılında boşanmış olduğum eski eşim şuan 7 yaşında olan ve bosandigimizdan tarihten buyana bende olan ve velayeti de bende olan oğlumu sürekli telefonla aramaktadır.telefona cevap veremediğim zamanlarda oğlumun can güvenliğinin tehlikede olduğunu söyleyerek polise şikayette bulunup evime polis gindermektedir.beni de ne zaman istersem ararım sen de o telefonu açıp beni oğlumla gorustureceksin yoksa polis gönderirim diyerek tehdit etmektedir. boşanma kararında oğlumun kendisinde kalacağı ve gorusebilecekleri tarihler yazılıdır ancak kendisi buna riayet etmemektedir.istediği zaman arayıp telefonda görüşme hakkı varmıdır? ne zaman arasam görüntülü sesli gorusturuyorum oğlum için.ancak bu durumu kendisi bana karşı kullanıyor.her istediğinde arayıp görüşme hakkı var mı yoksa bu yasal olmayan kanunsuz bir durum mudur? bu konu ile ilgili bilgilendirirseniz çok sevinirim.teşekkür ederim.

   22 Mart 2020
   Yanıtla
 2. Fatma demiş ki:

  Merhaba, çocuklarımın geçici velayeti bende. Henüz dava sonuçlanmadı. Çocuklarım şimdi babasının yanında kalıyor.Bayramda dahi annelerini(beni) görmeye gelmediler. Telefonla onlarla konuşunca görüşüp, konuşmak istemiyorlar. Yana yanayken sorun, sıkıntı pek yaşamıyoruz ama bazı davranışları babalarının yaptığı davranışlarla aynı ve tabii ki beni suçlamaları. Babaları bana karşı çocukları yabancılaştırıyor. Çocuklarımı aramaya dahi artık korkar oldum onları sıkarım da benimle hiç görüşmezler diye. Önceden okul vardı gün içinde görebiliyordum onları ama şimdi hiç bir şekilde göremiyorum yanıma da gelmiyorlar.
  Yaşları 9 ve 11 mahkeme bunlara soracaktır anneniz mi babanız mı ?diye. Burada bu doğrultuda çocuklarımın babalarını seçme ihtimalleri çok yüksek. Bu durumda hepten ortadan silinmiş olacağım çocuklar için. Bu duygusal istismarla büyümek zorunda kalacaklar. Bunu mahkeme anlayamaz mı? Nasıl duygusal olarak istismar edildiklerini.

  9 Haziran 2019
  Yanıtla
  • Bursa Hukuk Büroları demiş ki:

   Velayeti talep mi ediyorsunuz ? eğer cevabını evet ise dava açmanız gerekiyor hayırsa çocuklarınızla sağlıklı ilişki kurmanın yolunu bulmanız gereklidir.

   26 Haziran 2019
   Yanıtla
   • Mehmet demiş ki:

    Merhaba benim eşim yalan yanlış beyanlar ile çocuklarımı ve evin eşyalarını alıp benim bilmediğim bir yere kaçmış . şimdi açılacak olan bosanma davasinda ben eşimin yalan beyanlarını kanıtlayarak çürütmek istiyorum ve çocuklarımın velayeti için ne yapabilirim..

    24 Temmuz 2019
    Yanıtla
    • Fatma demiş ki:

     Merhaba 5 yıl önce anlaşarak boşandık ben tekrar evlendim ve eski eşim 5 yaşındaki kızımın velayetini istiyor şuna babasının yanında kalıyor kreşe gönderebilmek için velayetin onda olması gerekiyor benim bi adliyeye gidip dilekçe yazdırmamı istiyor zaten anlaştık bu konuda benim bu işin daha hızlı ilerlemesi için ne yapmam gerekiyor kızımla hergün konuşuyorum görüşmemdede bir sıkıntı yok sadece velayetin işlemenin hızlı bir şekilde ilerlemesini istiyoruz

     6 Şubat 2020
     Yanıtla
   • Zeynep demiş ki:

    Kardeşim eşinden boşanmak istiyo çocukların velayetini kendi üzerine almak istiyo annesi anneannesi çocuklara şiddet uyguluyo dedisi içkici ayyaşın teki çocuklar annelerini istemiyo çocukların velayetini nasıl babası üzerine alır

    26 Temmuz 2019
    Yanıtla
 3. Melek iclek demiş ki:

  Merhaba hangi durunlarda velayet anneden alinir kizimin velayeti bendeydi bir sene once bazi nedenlerden dolayi kizimi gecici sureligine babasinin.yanina goturdum.bu sure icerisinde surekli aradim konustum iletisim kurdum kendime duzenli bir hayat kurduktan sinra kizimi yanima almak istedim ama babasi vermedi ve velayet davasi acti.bunun.yani sira 2sene icerisinde bana odemesi gerek katki payi alacagini odemedi ve cocugumu geri bu para icin istedigimi dilekceye yazdirmis sizce ne yapabilirim bir suru iftiralara maruz kaldik ailem ve ben ustelik evlilik birligi icerisinde surekli siddetine aldatmalarina maruz kaldim korkutugum icin ve akraba oldugumuz aile buyuklerimizin bunlari anlatmama izin vermedigi icin susmak zorunda kaldim 15 yasinda beni kacirdi annesine babasina hizmetci gb kullandi ayriyeten bunun icinde dava acma hakkim.varmdir lutfen bi akilverin

  28 Haziran 2019
  Yanıtla
 4. Ahmet demiş ki:

  Karım çocuğum için (19aylık) sana bu çocuğu yar etmiyeceğim önce bunu öldürecem sonra kendimi öldüreceğim ömür boyunca acı çekeceksin diye farklı günlerde iki defa tartışma esnasında konuştu
  Ne yapmam gerekiyor şikayet etsem tartışma esnasında ikimiz vardık söylemedim diyecek yardım lütfen

  29 Haziran 2019
  Yanıtla
  • Bursa Hukuk Büroları demiş ki:

   Şikayet edeni mahkeme sizin beyanlarınız üstünlük tanıyacaktır ve kesinlikle mahkemeden koruma isteyin. Eşinizin psikolojik problemleri olabilir. Bu konuda da dilekçenizde gerekli açıklamaları belirtin. Çocuğa karşı şiddet gösteriyorsa onun içinde uzaklaştırma alabilirsiniz.

   7 Ağustos 2019
   Yanıtla
  • Hasan demiş ki:

   Ben ingilterede yasiyorum karimdan bosandim 2 yil once ama bir oglum var 6 yasinda annesi ile yasiyor velayet onda annesi alkol bagimlisi sosyel servis cocugu bana vermek istiyo verse alip kendi ulkem turkiyeye getire bilirmiyim getirsem sosyel servisle sikinti yasarmiyim?

   4 Eylül 2019
   Yanıtla
 5. sema demiş ki:

  merhabalar ben avusturyada yaşıyorum eşimle üc senedir evliyiz türkiyede evlilik yaptık eşim oranın vatandası 2 yaşında cocugumuz var 4 ay öncesine kadar boşanma davamız vardı ama bunlar barısma vaadiyle oturdugum evi sattılar eşyalarla birlikte ve bir hafta önce kocam evi terk etti 2 yaşındaki cocugumla beni bıraktı . şimdi coxuga velayet davası acmıslar hatta daha dogmadan velayet davası ve yurt dısı yasagı koydurmuslar ben burda yaşıyorum ama dil bilmiyorum çalısamıyorumda cocugum kücük oldugu icin. oglumu almakla tehdit ediyolar cok iyi avukat tuttuklarını söylüyolar cocugumu benden alabilirlermi?

  16 Temmuz 2019
  Yanıtla
 6. Kevser demiş ki:

  Merhaba benim kizim 13 yasinda velayeti bende babası velayet davasi açsa alabilirmi? Babası da başka biriyle evli bende baska biriyle evliyim.

  18 Temmuz 2019
  Yanıtla
 7. Bülent KAYHAN demiş ki:

  2004 doğumlu erkek çocuğum var 2014 te resmen boşandık boşanmada mahkeme oğlumu annesine verdi şu an 15 yaşında fakat velayetten beri sürekli olarak hafta sonları ve tatiller dahil çocuğum sürekli anneannede kalmaya zorlanıyor kendisi orada kalmak istemiyor bununla ilgill i ne yapılabilir

  20 Temmuz 2019
  Yanıtla
 8. Fatma demiş ki:

  Merhabalar bi karar arıyorum. Bi çocuğun velayeti annede ve anne evleniyor çocuk şuan 3 yaşında. Annenin evlendiği kişide boşanmş çocuğu var ve o çocuğun velayeti de bu beyde. Bununla ilgili velayeti babaya almak için örnek karar var mı? Ya da babaya almak için ne yapılabilir?

  24 Temmuz 2019
  Yanıtla
 9. Mehmet demiş ki:

  Merhaba iyi çalışmalar bitane oğlum var 5 yaşında annesinin yanına kalıyor ve ben bayramda yanıma getirdim ve çocuğumun vücudunda morluklar vardır ve bende savcılıktan şikayetten bulunduk beni hastaneye sevk etti polislerle beraber ve hastane darp raporu verdi ve beni adlı tıpa gönderdi incelemeden sonra savcıya gidicek dosyalar hallen bi karar yok acaba çocuğumun velayetini alabilimiyim yada savcılık tarafından verebilir mi ve halen boşanma davam düşmedi

  24 Temmuz 2019
  Yanıtla
 10. Sonik demiş ki:

  22 yaşındayken 16 yaşında biriyle birlikte oldum. Ona bakire olduğum konusunda kandırdım kaybetmemek için. Birkaç ay sonra hamile kaldım. Çocuğu aldırmadık. 7. Ayda kaynanamın evine taşındım . Dini nikah yaptık fakat reşit olmadığı için resmî nikah yapmadık.Çocuğu dünyaya getirdim. İkinci Aydan sonra ona gerçeği itiraf ettim. Beni ailemin evine gönderiyor fakat çocuğu vermeyi reddediyor. Böyle bir durumda mahkeme çocuğu kime verir??

  26 Temmuz 2019
  Yanıtla
 11. Gül melek demiş ki:

  Merhaba ben 2015 senesinde anlamali olarak bosanmistim. 11 yasinda kizim 9 yasinda oğlum var velayetlerini mahkemede babaya vermistim bazi durumlardan dolayi. Simdi ikinci evliliğimi yaptim duzenimi kurdum cocuklarimi almak isitiyorum. Bu arada cocuklarin babasini durdugu evden attilar esyalari disari atilmis. Baskasinin evinde kalıyormuş. Dicegim o ki dava acsam alabilirmiyim cocuklarimi. O kisinin duzenli bir evi işi ve hayati yok. Birde gecmiste yasananlari one suruyo mahkeme gecmisemi bakar suanki yasantiyami luttfen cevaplayip aydinlatinirsaniz sevinirim..

  2 Ağustos 2019
  Yanıtla
 12. Yılmaz demiş ki:

  17 yasında ilk eşimden kızım var velayeti bende ikinci esimden ise 2,5 yasinda bir kizim var çocuklaarımla beni tatile gönderen eşim biz tatildeyken tüm eşyaları başka bir adrese taşıdı tatil dönüşü 2,5 yaşındaki ortakkızımızı gelip aldı ve o günden beri kızımı bana göstermiyor ve asla göstermeyeceğini belirtiyor. Kızımın velayetini alabilirmiyim. 17 yasındaki kızımla yeni bir ev tutup yasamaya basladık kardesleri birbirinden ayırmama adına velayet davasıni kazanma olasiliğımız varmidir ? Evlilik suremizce sürekli hakaret ve küfürlü konuşup kızımı ve ailemi hor gördüğü sms kayitlarinin bir faydasi olurmu

  2 Ağustos 2019
  Yanıtla
  • Bursa Hukuk Büroları demiş ki:

   Boşanma davası açabilirsiniz. Bu boşanma davası sırasında çocukların tedbiren velayetini isteyebilirsiniz. Velayetin sizde kalmasının çocuğun daha yararına olduğunu kanıtlamanız durumunda çocukların velayetini mahkemenin sonunda hakim tarafınıza verebilir. Mahkeme kararına rağmen eşiniz çocukları göstermemekte kararlı ise çocuk teslimine ilişkin icra takibi başlatabilirsiniz.

   18 Ekim 2019
   Yanıtla
 13. .. kastamonu demiş ki:

  Anlaşmalı bir şekilde 3 yıl kadar once boşandık ve o an kızım 6 yaşındaydı velayeti annesine verdim istediğim zaman gidip görebiliyor alıp bende kalabiliyor karşı taraf sorun cikartmiyor,
  Tekrar evlendim ve kamu personeliyim geçimle alakalı bir problemim yok çok şükür,
  Ancak kızımın annesi tarikat olaylarına girdi kızımı herşeyden mahrum bırakıyor ve şehir dışına kendi gibi biriyle evlenmek için kızımida alıp gideceğini söyledi kızımın sağlığından endişe duyuyorum velayetini almak istiyorum mümkün mü acaba

  4 Ağustos 2019
  Yanıtla
  • Bursa Hukuk Büroları demiş ki:

   Eşiniz şehir dışına çıksa bile mahkemenin kızınızla ilişki kurmanızı öngördüğü zaman dilimlerinde kızınızın sizle görüşmesini sağlamak durumunda kalacaktır. Bunun yanında şartların değiştiği gerekçesiyle velayetin iptali davası açabilirsiniz.

   18 Ekim 2019
   Yanıtla
 14. Hülya demiş ki:

  Merhabalar ; 4, 6 ve 11 yaşında 3 kızım var. Eşimle aramızda anlaşmazlık var . Aynı mesleği yapıyoruz. Maddi bir üstünlüğümüz yok sayılır. Sadece benim ailem çocukların özel okul masraflarını karşılıyor. Ayrılma durumunda velayetin kimde kalma olasılığı var ?

  9 Ağustos 2019
  Yanıtla
 15. Sema demiş ki:

  Boşanmak istiyorum 7 senedir evliyim evlilik süresince eşim devamli cinsel içerikli videolar ve resimlere bakti maddi ve manevi olarak iki tane çocuğumla ve benimle ilgilenmedi kizim 5 oğlum 2 yaşinda ikisini de vermek istemiyorum eşim boşanmak istemiyor çekişmeli olarak dava açicam çocuklarimi alabilir mi

  9 Ağustos 2019
  Yanıtla
 16. Tamer Kıral demiş ki:

  Merhaba,
  9 yıl önce boşandık. Müşterek erkek Çocuk küçük olduğu için mahkeme velayeti elbette anneye verdi. Mahkeme öncesi protokol yaptık. Protokolde çocuk okul çağına geldiğinde, yaz ve sömestr tatillerinde babanın yani benim yanımda kalacağı hususunda anlaştık. Yıllardır da bu böyle devam ediyor. Eski eşim evlendi bir de erkek çocuğu oldu. Ben üç ikibuçuk yıl önce evlendim. Bu evlilikte çocuk yok. Eski eşim çocuğu bize gönderme konusunda sürekli velayeti koz olarak kullanıyor. Para istiyor, eşya istiyor vs… Şu anda düzenli bir hayatımız, iyi bir gelirimiz var. Çocuk net bir şekilde bizim yanımızda kalmak istediğini ifade ediyor. Eski eşimin kocasını sevmiyor ve yeni çocuktan sonra kendisini itilmiş hissediyor. Kocasının ona saman saman bağırdığını ve sert davrandığını söylüyor. Eski eşin zaman zaman bunu manipülasyon malzemesi haline getirmesi ve tacizleri ile şu andaki aile huzurumu ayrıca çocuğun huzurunu olumsuz etkiliyor. Telefon görüşmelerinde küfür yediğim dahi oluyor ama çocuğumu görme adına sineye çekiyorum. Artık son noktaya geldik ve çocuğun velayet hakkını almak istiyoruz şansımız ne olur acaba?

  10 Ağustos 2019
  Yanıtla
 17. melike demiş ki:

  merhaba ebeveynlerim hiç anlaşamıyo ve bu ablamla beni kötü etkiliyo ben 14 ablam 18 yaşında herhangi şiddet yok ben iki tarafa da geçmek istemiyorum yetimaneye gitme şansım var mı ?

  10 Ağustos 2019
  Yanıtla
  • Bursa Hukuk Büroları demiş ki:

   merhabalar. mahkemede görülecek boşanma davası sırasında taraflar velayetin kendinde kalmasını isteyebilirler. Siz de dosyada dinlenirken her iki tarafta da kalmak istemediğinizi belirtebilirsiniz. Lakin mahkeme çok aykırı bir durum olmadıkça velayeti 3. kişilere vermemektedir.

   18 Ekim 2019
   Yanıtla
 18. Büşra demiş ki:

  Eşimle tanışmadan önce büyük Bi hata yaptım (zina) tövbe ettim ve de çok pişmanım hala da öyle sonra bu yaptığım hatayı dayımın Kızıyla paylaştım ve çıkarı için beni kullandı telefon kart istedi vs. Dediklerini yaptım ama sonradan onun yaptığı yanlışı yakaladım benim adıma sosyal medya hesabı açıp erkeklerle konuşması bu olaylar 2016 yılında oldu sonra ortalık karıştı dayımın kızı eniştesi evime geldi dayımın kızı kuzenim anneme senin kızın orospu gibi şeyler kullanınca inkar ettim haliyle sonra eniştesi zorla kurana el bastırdı bende mecburiyetten dolayı bastım , bekaretimi kaybetmem 2013, eşimle tanışmam 2015… 2016 yılında yaşananları eşime WhatsApp mesaj yoluyla 2016 yılında Ailemin yüzüne bakamazdım yoksa Allah affetsin kurana el bastım diye mesajım var delil olarak. Eşimle konuşurken de söyledim hata yaptım diye insanız herkes hata yapabilir dedi kendisi de erkek erkekeğe olan münasebetini anlattı ama benim delilim yok mahkemeye sunabileceğim. Eşimle mart 2018 de evlendik beni öyle kabul etti artı 4 aylık cocugumuz var, doğumdan sonra kıskançlık dolayısıyla anneme hakaret bana hakaret ve annemi evden kovdurmaları nedeniyle dava açtım haziran 2019 da şuan mahkeme sürecindeyiz eşimle avukatı benim yazdığım dilekçeye karşı hukuki delililler kısmına yemin vesair diğer tüm deliller demiş bu yemin kısmı benim geçmişte yaptığım hata söz konusu mu acaba mahkemeye onu mu sunacacaklar ve tanık isim ve adresleri belirtilecektir diye Bi ifadeleri de var, ayrıyeten dilekçede bekaretle alakalı hiçbişi anlatılmamış acaba mahkeme salonunda bu açıklanır mı böyle özel ve ayıp durum ailem duyacak diye yerin dibine giriyorum korkuyorum yardımcı olursanız sevinirim kafamda sürekli bu düşünce çok korkuyorum eylülde avukatıma anlatıcam böyle utanc durumu maalesef mahkemede cocugumu benden almasın diye ama beynimle çok konuşuyorum bu konuda ya ailemin önünde bu konu yüzünden yargılanırsam diye ??

  11 Ağustos 2019
  Yanıtla
  • Büşra demiş ki:

   Mahkeme salonuna herkes mi alınıyor çekişmeli boşanma da, avukatım var barodan değil, dilekçe de açık açık bekarettten bahsedilmemis, sadece karşı tarafın hukuki delil kısmında yemin vesair demiş yani benim yaptığım hata evlilik sürecinde olan birşey değil avukatıma da anlatamam bu utanç durumu erkek birde ☹️?

   5 Kasım 2019
   Yanıtla
 19. Kadir demiş ki:

  Selamünaleyküm esimle evlegimizmiz günden belli kavgamız görültümüz bitmedi bana saygısızlık. Yapıyor hergün kavga ediyoruz eşim elepsi rahatsızlıgı var cocugumuz olduktan sonra annemi istemedi torununa yasak kpydu beni sürekli tehdit ediyor. En ufak birseyde sardırısa geciyor zap edemiyorum evlendikten sonra hastalıgını ögrendim.. Aileme bana agır cümleler kullanıldı.. Bir anda herseyi yapıyor sakinleşmesi mümkün değil. Yeni. Cocugun oldu.. Herseyi. Sevdiğim için göz yumdum.. 6 aylık. Kız. Cocugum. Var.. Bana. Esim. Uzaklastırma. Davası. Actı. Daha. Ben. Boşanma davası acmadan. Cocugumun. Yuzunu. Göremiyorum. Esim. Ailesinle. Bir. Olup. Evimden esyalarımı. Benden. Habersiz herseyi alıp. Gittiler.. Şuanda.. Aklımda. Kızımı. Düşünüyorum babası. Olarak… Naba. Bilirim. Bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Bi. Yol. Gösteren olsun

  12 Ağustos 2019
  Yanıtla
 20. Gulden demiş ki:

  Imam nikahli esimden siddet gordugum.icin cocuklarimida alip baska bi yere gittim suan gizlilik karari almam icin veleyat davasi acicam cocuklarim 5 ve 7 yasinda eger kendisi alirsa koyde ve babbannesi buyutucek kendisinin isi sehirde ancak benim dururmum oyle deil sehirdeyim ve ben calisrsam annem bakicak kime verirler velayeti ve kendisi siddete meilli defalarca dosyamiz var ama hep uzlasmaya girdik cocuklarim bende kalir demi kendisi i aldattigima.dair laflar ediyor baskalaroyla kinusmalarimi b7 sekilde mahjemeye sunarim.diyor bir hak.idda edebilirmi

  22 Ağustos 2019
  Yanıtla
 21. Mustafa demiş ki:

  Velayeti anne de olan 5 yasinda kizim var, eski esimin evli bir erkekle iliski var, bunu kanitlayabilrsem, ornegin eve giris cikisini resimveya video ile.,kanitlarsam dava acip kizimin velayetini alabilir miyim.

  26 Ağustos 2019
  Yanıtla
 22. ezgi Umut demiş ki:

  Ben 2017 yılında eşim tarafından baska bir bayanla iliskisi oldugu icin terkedildim çok sıkıntılı dönemlerden geçtim piskolojik şiddet hakaret ve eve bakmadigi için piskolojik olarak çok yıpranir anti depresan ilaclarimla intihara teşebbüs ettim sonra o evde kalmamın hiç bir yararı olmadiguni anlayınca da ortak evimizden ayrılıp ailemin yanına sığındım şimdi boşanma ve velayet davası açmış çocuklarımi alabilirmi piskolojik sorunlarımin olduğunu intihar ettiğimi one sürmüş çocuklarım henüz çok küçükler kizim 6 oğlum 2 yaşında ve üvey anne tarafından buyutulmelerini istemiyorum velayet babaya verilirmi ?

  2 Eylül 2019
  Yanıtla
 23. Şehrazat demiş ki:

  Merhaba 2010 yılında eşimden boşandım. Şiddetli geçimsizlik sebebiyle çocukların velayeti babaya verildi. Benim o dönem psikolojim kötü idi. Sütümde kesilmişti. Aile baskısıda buna eklenince, velayeti babaya bırakarak anlaşmalı boşandım.1 sene evli kaldım boşandığımda ikizler 3 aylıktı.
  10 yıldır çocukları görme , eğitimlerine karar verme konusunda karşı taraf beni eZiyor. Cocuklar şuan 10 yaşında. Aramızda hala bazı münasebetler var. Ben artık bıktım. Şimdi çocukların velayetini almak istiyorum. Ne yapmalıyım? Çocuklarımı dolduruyorlar kirli düşüncelerle , ben daha iyi eğitim olanağı sağlamak istiyorum onlara. Ne yapmalıyım

  4 Eylül 2019
  Yanıtla
 24. Hamide demiş ki:

  Merhabalar 4 yıllık evliligimizde eşim defalarca beni aldatmis ve şiddet uygulamıştır fakat ailesi üzerini her seferinde örttüğü için delil bazında söz dışı elimde somut bir delil yoktur. Bu yil türlü bahanelerle bir kac mesaj içeriği ve bir fotoğraf sebebi ile bana bosanma davası açıp kapı dışarı etmiştir tek bir esyami takilarimi vermeden gerekçesi başka erkeklerle sohbet ediyor konusuydu fakat bunu kabul etmiyorum evet yazan insanlara cevap vermiş olabilirim fakat siz dışında bir hitap bicimim olmamıştır geçen yıl bir ilkokul arkadaşım bulunduğumuz ile kısa süreliğine geldiğinde gorusmek istediğini beyan edince ısrar üzere kiramadigim için evimde bir çay ikram ettim masada bir fotografimizi gördü ve elinde bu var suan karşı cinsi eve almış diyerek belkide zina davasi açtı bilmiyorum fakat ben kendimden bu konuda eminim. Henüz dilekçe gelmedi zaten beni psikolojik ve maddi olarak hep etkileyen ve zarar veren bir eşim vardı asla beğenmeyen memnun olmayan merak ettiğim bosanma çekişmeli olarak açılmış ben anlaşma kabul etmedigim için elinde büyük bir delil yok altını binbir yalan ile doldurmuş yemek yapmıyor çocuğa bakmıyordu gibi. Oğlum 3 yaşında velayet böyle bir durumda kime verilir? Dilekçe elime ulaştıktan sonra elbette bende savunmamı yapicam fakat eşim görüştüğü tüm bayanlarla uygulamalar üzerinden görüşme yapmıştı ve bunu suan delillendiremiyorum çıkmıyor denildi. Oğlum kime verilir asla çocuğumu beni insanlara böyle ithaf eden bir aileye bırakmak istemiyorum çünkü babası elbette hakkıdır görecek psikolojik olarak oğlum etkilenmesin diye hep baban çalışıyor oğlum gelecek gibi bahaneler sunuyorum oğluma fakat onun ailesi seni burdan alicaz asla birakmiycaz diyerek gördükleri zaman cocugumun ruhsal durumunu olumsuz yönde etkiliyor. Fikrinizi almak istiyorum bu konuda teşekkür ediyorum şimdiden

  8 Eylül 2019
  Yanıtla
 25. kerem demiş ki:

  Eşimle ayrılma kararı aldık ve çocuğun velayeti için bir türlü anlaşamıyoruz. Çocuğum 3 yaşında. Beni sürekli tehdit ediyor mahkeme nasılsa bana verecek velayeti istediğin kadar uğraş velayeti de bana verecek nafaka da ödeyeceksin diyor. Hem kendisi hem ailesi çalışıyor yani çocuğa bakacak kimse yok. Bunu dile getirdiğimde kreşe vercem diyip hafta içi bende kalacak diyor. Benim ailem emekli evde oturuyorlar şu yaşına kadar onlar baktı. Acaba velayet kime verilir?

  11 Eylül 2019
  Yanıtla
 26. Berna demiş ki:

  Vekaleti annede olan 2 yasindaki kiz cocugunun vekaleti babaya nasil gecer. Anne baskasiyla evlendi. Bebege anneanne bakiyor.

  18 Eylül 2019
  Yanıtla
 27. Resul ankara demiş ki:

  Merhabalar 4 buçuk yaşında ki kızımın velayetini alabilirmiyim devamlı bakacak annem var 55 yasında sağlıklı eşimin herhangi bir gelir kaynağı yok ben gelirim var memurum evim arabam var

  23 Eylül 2019
  Yanıtla
 28. fatma demiş ki:

  Iyi gunler teyzem dogumdan sonra postpatum depresyon geçirdi ve intahar etti sonra bir sure Bakırköy’de tedavi gördü simdi de esiyle bosanma surecindeler teyzem hala ilac tedavisi goruyor ve bebekleri on aylik mahkeme bu durumda bebegi kime verir yani karsi taraf teyzemin psikolojik durumunu one fsurermi

  27 Eylül 2019
  Yanıtla
 29. Ibrahim demiş ki:

  BOŞANDIM
  8 YAŞINDA KIZIM VE 10 YAŞINDA OĞLUM VAR
  MAHKEME VELAYETI ANNESINE VERDI
  BU VELAYET NE ZAMAN BITER
  ÇOCUKLAR ILERDE YANIMA DONEBILIRMI

  30 Eylül 2019
  Yanıtla
 30. Yunus demiş ki:

  İyi günler ben eşimle boşanma sürecindeyim ve 3 tane oğlumuz var ben boşanmak istemiyorum geçici velayeti bana oyun yaparak aldı ve sonra icra yoluyla çocukları aldı ve ayrı şehirlerdeyiz çocuklarımla artık telefonda dahi görüşemiyorum ve 3 de ayrı ayrı yerlerde yaşıyor velayeti ben alabilir miyim

  4 Ekim 2019
  Yanıtla
 31. Nur demiş ki:

  Merhaba iki yaşında kızım var velayeti bende şu anda ama henüz tam boşanmadık iki senedir süren çekişmeli boşanma mahkememiz var şimdi ben kızımla yurt dışına yerleşmek istiyorum kızımı da götürebilir miyim acaba?

  17 Ekim 2019
  Yanıtla
 32. Songul demiş ki:

  Merhaba ıyı gunler ben esımle yaklaşık 2yıldır bos andım daha sonra yeni bir evlilik yaptım ve eski esim bunu ogrenmıs ve beni 3yasında olan kızımı almakla tehdit ediyor kızıma annem bakıyor bende annelık gorevımı yerine getiriyorum gidip goruyorum yanıma getiriyorum ve eski esimin hıc bir seyı yok evi dahi bile yok cocugumu alabilir mi cok merak ediyorum lutfen beni aydınlatmanızı istiyorum tesekkur ederim

  1 Kasım 2019
  Yanıtla
 33. Eylül yıldız demiş ki:

  Merhaba ben 17 yaşındayım annem ile babam boşanma kararı aldılar ikisinide seviyorum ama velayetimi annemin almasını istiyorum birde 11 yaşında kız kardeşim var annem askeri maaş alan bir işçi şu an anneannem kendine ait evinde kalıyor duyduğuma göre biri anneye biri babaya veriliyormuş ama kardeşimden ayrılmak istemiyorum annemin ikimizide alma olasılığı nedir acaba? Şimdiden teşekkür ederim

  2 Kasım 2019
  Yanıtla
 34. Baris demiş ki:

  İyi akşamlar karım astsubay ben öğretmenim anlaşamıyoruz haftanın 6 günü görevde saati mesaisi belli değil ben üç okula gidiyorum velayeti almam için bir etken midir

  4 Kasım 2019
  Yanıtla
 35. Ercan Çelikkıran demiş ki:

  Merhabalar eski evliliğimde biri 15 diğeri 10 yaşında 2 çocuğum var. 7 yıl önce boşandım 15 yaşındaki oğlumun velayeti bende 10 yaşındaki kızımın velayeti annesinde annesi madde bağımlısı bir kişi ile yaşamaya başladığını öğrendim.Bu kişide 2 de madde bağımlısı kardeşi ile aynı evde yaşıyor. Eski eşimin Akrabalarından aldığım haber ile çocuğumu bana verdiler. Çocuğumu okula da 2 aydır göndermemişler.Çocuk annesinde büyüdüğü için mahkeme eğer sorarsa anneyi isteyebilir. Bu durumda mahkeme ne karar verir. Ne yapmamız gerekir.

  19 Kasım 2019
  Yanıtla
 36. Tercan demiş ki:

  Merhabalar 3 yaşında kızım var annesi 6ay önce gel kızı al ben burda bakmıyorum kendimi öldürucem dedi bende kızımı alıp Antalya anneme getirdim kendisi alkol kullanan biri ve bu aşırı alkolden hastaneye kaldırıldı kızımın yanında alkol kullandı ve piskoloji olarak tedavi gördü bende bunlara dayanaraktan belgelendirerek mahkemeye sundum çekişmeli olarak mahkeme açıldı bu kızım hayla bende odası ve okulu herseyi tamam ama vekaletini istiyor annesi babası ayrı annesi başka biriyle evli onun yanında kalıyor bu şartlarda kızımın vekaletini ala bikurmiyim

  14 Aralık 2019
  Yanıtla
 37. DEMİR demiş ki:

  Merhabalar ,

  Oğlum 3 yaşında Eşim ben ve annem aynı evde kalmaktayız eşim devamlı ben babamın evine gidicem çocugu size göstermicem diyip tehtit etmektedir herhangi bir boşanma durumunda çocuk bende kalır rahatlığını kullanıp ağzına geleni söylemektedir açıkcası boşanma durumunda çocuğumun babaya verılme ıhtımalı varmıdır esımın aılesı kalabalık bır aıle apartmanı ben ıse sadece annem ıle kalmaktayım

  7 Ocak 2020
  Yanıtla
 38. Metin demiş ki:

  Ve ilk eşimde olan kızımı almak istiyorum. Devlet memuruyum gelirim iyi. Eski eşim çalışmıyor ve maddi durumu kötü yaşadıkları yer Doğu ili ve pek iyi bir semt degil

  21 Ocak 2020
  Yanıtla
 39. Tuba demiş ki:

  Merhaba, eşimle 2 sene önce ayrıldık. 9 yaşında Bi kızım var. Eşim sürekli beni tahrik etmek için arama, mesaj veya önüme cıkarak beni tehtid etti. Ben de bu yüzden uzaklaştırma kararı aldırdım. Şimdi de bana velayet davası açmış. Sizce sonuc ne olur?

  21 Ocak 2020
  Yanıtla
 40. Esra demiş ki:

  Merhaba, 6 yil once bosandim ve bir kizim var velayeti bende suanda hayatimda biri var ve bazen kizimla yasadigim evde bizimle kaldi eski esimde bunu ogrenmis elinde binaya giris goruntuleri varmis bununla kizimin velayetini alabilirmi?

  10 Mayıs 2020
  Yanıtla
 41. Ali demiş ki:

  Eşimle anlaşmalı boşandk ama benım kendisine olan zaafımdan dolayı beni ne zaman istersen görürsün die kandırdılar ve velayeti annesine bıtaktım.anne su an pavyonda calısıyor ve 26 aylık kız cocugumun elinde viski şisesi nargilelerle foto atıyor geleceğin oryantal die videolar atıyor ben velayeti geri alabilir miyim lutfen yardım edin

  27 Mayıs 2020
  Yanıtla
  • Bursa Hukuk Büroları demiş ki:

   Velayet için her daim çocuğun yüksek yararı gözetilir. Çocuğun menfaatine aykırı durum sergilenerek velayet hakkının kötüye kullanılması halinde hakim velayetin nez’i ile değiştirilmesi karar verebilir. Velayet için her daim çocuğun yüksek yararı gözetilir.

   27 Ağustos 2020
   Yanıtla
 42. Bursa Hukuk Büroları demiş ki:

  Velayet için her daim çocuğun yüksek yararı gözetilir. Çocukların yaşları ve yüksek yararı gözetilerek herhangi bir sakıncalı durum yoksa anneye verilebilir. Velayet için her daim çocuğun yüksek yararı gözetilir.

  27 Ağustos 2020
  Yanıtla
 43. selim gür demiş ki:

  2016 yılında eşimle anlaşmalı olarak boşandık 15 yaşında bir kızım ve 12 yaşında bir oğlum var çocuklarımın ikisi de kronik astım hastası annesi ev içerisinde çocukların yanında ortalama günlük iki paket sigara tüketiyor çocuklarımın sağlığını olumsuz etkilemekte ikinci bir konu ise annede psikolojik sorun var 12 yaşımdaki oğlumu yanına almadan geceleri uyuyamıyor korkuyorum diyor mahkemenin belirleyeceği Pedagogların bu konuları tespiti ve raporlaması durumunda velayet değişimi konusunda ne kadar etken olur veya oğlumun velayetini bu tespitlerle alabilme olasılığı varmıdır ? Çocukların gelişimi benim için çok önemli teşekkür ediyorum ilginiz için saygılar iyi çalışmalar

  14 Aralık 2020
  Yanıtla
 44. Gul demiş ki:

  Merhaba.

  Esimden ayrilma surecindeyim ve cocuklarimin gecici velayeti babalarina verildi maddi gucum olmadigindan dolayi. Ben simdi kiralik ev tuttum ve devletden yardim alabilirsem cocuklarimi benimle kalmalarini istiyorum. Okularini ayarlayip kendime yeni duzen kurmak istiyorum.

  Esim beni ayakabasiz disari atmisti ama malesef kanitim olmadigi icin bunu kanitlayamiyorum. Surekli pskilojik siddet uygulamaktadir ve daha once bu sepebten dolay ani bir sekilde evden cikmak zorunda kaldim. Uzun bir surec icin cocuklarimi goremedim ve simdi bunu bana karsi kunlanmaktadir. Sirf barismak icin kizimi da surekli bana karsi kunlaniyor ve kizimi benden sogutmus durumda. En son da oglumu gormek istemisti ve oglumu buyuk ablasyila binanin asagsina indirip gormesine izin vermisti. O firsat bilip olumu alip goturdu ama bunu da kanitlayamiyorum.

  Kendisi daha once 2 evlilik gecirdi ve onlarlada mahkemelik. Hamile bir kadina siddet uyguladigi icin de icerde yatmis bir adam. Kendi cocuguna siddet uyglamis biri ve polislik mahkemelik olaylari surmektedir.

  Ben su zamana kadar cocuklarin huzuru icin katlandim. Maddi durumumum yok ama ben cocuklarimin bu adamin yaninda buyumelerini istemiyorum kesinlikle. Benden olmayan cocuklarin durumu ortada zaten. Develetten maddi anlamda nasil destek alabilirim ve cocuklarimi velayetini nasil alabilirim? Lutfen yardimci olun.

  13 Şubat 2021
  Yanıtla
 45. Sedef Sez demiş ki:

  Oğlumun velayet babasındaydı 9 senedir bana göstermiyordu. Suan baba vefat etmiş ben velayet davası açıp çocugumu alabilir miyim. 9senedir beni görmemesi ve tanımaması buna engel olur mu. Velayet bana geçmeme ve vasi olarak hala yada amca atanabilir mi

  29 Nisan 2021
  Yanıtla
 46. Emrah demiş ki:

  Evli olduğum kişi çok sorunlu, sürekli sebepsiz kavga çıkarıyor, benden önceki evliliğinde de sürekli kavga çıkararak o zamanki eşinin ablasını bahane ederek ayrılmış. Çok zor durumlar yaşadım, karnındaki 7 aylık çocuğa vura vura gelişimini durdurdu, sonra çocuğum doğru 11 gün küvezde yaşayıp vefat etti ve ayrılık kararlı mahkememiz oldu. Kararı temyize vermem işletmem gerekiyormuş bunu yapmadım. Aradan 1 sene kadar geçti, çok olumlu konuşunca yine birlikteliği denedim. Bu sefer de ayrılmayı düşünürkeen, hamile kaldı ve çocuğumuz oldu. Kızım 14 aylık, doğum gününde sebepsiz yere benle ailemle sürekli kavgalar çıkardı ve çocuğu alıp memleketine 2 haftalığına diye gitti. Fakat orada da telefonla kızımla görüşürken ailemin görmesine dayanamayıp sürekli kavgalar çıkardı. Ve dönmeyeceğini söyledi. Şu an 2 aydır hiçbir suçum olmadığı halde kızımı göremiyorum ve maalesef velayet anneye verildiği için bir şey yapamıyorum. Belki ayrılık davası açılsa nafaka bile almaya hak kazanacak. İkna edip geri getirsem sürekli sebepsiz kavgalar çıkarıp sabrım taşana kadar peşimi bırakmıyor.
  Hukuki olarak ne yapabilirim?

  28 Kasım 2021
  Yanıtla
 47. Bircan demiş ki:

  Benm eşim beni çocuklarımı bana vermemek için zorla bana dilekçe yazdırdı babalarına vermek istyorum dyerek ten bende bunu mahkemede söylesem hakime olurmu bide boşanma sürecinde bana tehttler etti hatta 2 kere şikayet ettim ve ilk şikayetim çocuk için degldi özel olarak pisti 2ncisi de çocuk velayeti için dukkanimi bastı şiddet uyguladı velayeti ben almak istyorum bana zorla yazdrdi o dilekçeyi bana bir bilgi verin lütfen alamaz dmi çocuklarımı en büyüğü 8 yaşında e tane çocuğum var en küçüğü 4 yaşında

  3 Aralık 2021
  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir