Yasal Miras Paylaşımı Nasıl Yapılır

Miras Hukuku Kapsamına dair en önemli sorunlardan biri hiç kuşku yok ki varisler arasında bölüşümün hangi biçimde yapılacağıdır.Bu yazıda yasal miras, yasal miras paylaşımı ve yasal miras paylaşımı nasıl yapılır konularının üzerinde duracağız. Dışarıdan bakıldığında karma karışık görünen miras paylaştırma işleminin aslında gayet basit bir mantığı vardır.

 

 

Kimler Miras Bırakan Kişinin Mallarında Hak Sahibidir

 

Vefat eden miras sahibi kişinin altsoyu yani torunları ve çocukları mirastan aynı derecede pay sahibi olurlar. Miras sahibinin çocukları içerisinde kendisinden önce vefat eden var ise onun yerine miras hakkı çocuklarına geçer. Örnek olarak bir miras sahibinin üç çocuğu varsa ve bir çocuğu miras sahibinde önce vefat etmişse iki çocuk ve bir torun mirasta aynı oranda hak sahibi olurlar. Miras sahibinin baba ve annesinin varis pozisyonuna gelebilmesi için miras bırakanın alt soyunun olmaması lazımdır. Anne ve baba arasında da miras sahibinden evvel vefat eden varsa vefat edenin yerini de onun altsoyu yani miras sahibinin kardeşleri de mirasta hak sahibi olurlar. Evlilik dışı dünya gelmiş olan çocuk ile miras sahibi arasında yasal olarak kan bağının kurulması durumunda yasal miras hakkına sahip olabilmektedir.

 

İlgili Link: Evlat Edinilen Çocuğun Miras Hakkı

 

Miras Paylarının Belirlenmesinde Etkili Olan Faktörler

 

Miras paylarının hepsinin belirlenmesinde en mühim etken miras bırakanın eşinin sağ olup olmamasıdır. Yasal miras paylaşımı esnasında sağ olan eş miras sahibinin torunları ve çocukları ile mirasçı olur ise mirasın ¼’ünde hak sahibi olur. Yine sağ olan eş miras sahibin babası ve annesi ile beraber mirasçı olduğu durumda mirasın yarısında hak sahibi olur.

 

Miras sahibinin çocukları içerisinde kendisinden önce vefat eden var ise onun yerine miras hakkı çocuklarına geçer.

 

Bazı Örneklerle Yasal Miras Paylaşımı

 

Hayatını kaybeden kimsenin sağ olan eşi, babası, annesi ve bir çocuğunun bulunduğu durumlarda ¼’ünü sağ olan eş ¾’ünü ise çocuğu almaktadır. Miras sahibinin altsoyu olduğu koşullarda baba ve anne mirastan pay alamamaktadır.

 

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir