Yurt Dışında Boşanma


 Yurt Dışında Boşanma

Türkiye dışında başka ülkelerde yapılan yargılamalar sonucunda verilen kararlar Türkiye’de kendiliğinden geçerli sayılmazlar. Yabancı ülke kararlarının ülkemizde de geçerli olması için kanunda bazı şartlar aranmaktadır. Bu kararlar ancak bu şartların yerine getirilmesi ile beraber ülkemizde de geçerli sayılabilecektir.

Vatandaşlar tarafından sıklıkla dile getirilen şikayetlerden birisi de “ X ülkesinde boşandım ancak Türkiye’de hala kayıtlarda evli olarak görünüyorum, bunun sebebi nedir, ne yapmalıyım?” şeklindedir. İşte bunun tam da sebebi yukarıda açıklamış olduğumuz kararların ülkemizde geçerli sayılıp sayılmaması mevzusudur. Yurt dışında bir kişinin boşanması ülkemiz hukuku açısından yeterli değildir. Şayet yabancı bir ülkede sizin için boşanma kararı verildiyse ve kanunumuzda aranan şartları da yerine getirmediyseniz Türkiye’de hala evli şekilde görünüyor olmanız çok normaldir. Burada yapmanız gerekenleri bilmeniz de oldukça önemlidir. Biz de bu makalemiz ile sizlere yurtdışında yapılan yargılamalar sonucunda verilen kararların ülkemizdeki geçerliliği konusunda bilgiler vereceğiz.

Yabancı mahkeme kararlarının Türkiye’de de geçerli olabilmesi için tanıma-tenfiz davası açılması gerekmektedir. Aksi halde yabancı ülke yargılamalarının sonucunda verilen kararların ülkemiz açısından bir bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

yurt dışında boşanma madde 50 58 nedir

 

Tanıma ve tenfiz davalarının söz konusu olabilmesi için öncelikle yabancı bir ülkenin çekişmeli yargılama sonucunda vermiş olduğu bir kararın mevcut olması gerekmektedir. Bu çekişmeli yargılama sonucunda verilen kararın ülkemizde tanınabilmesi için kararın kesinleşmesinin ardından ülkemizde tanıma ve tenfiz davaları açılabilecektir.

Yurt dışında bir kişinin boşanması ülkemiz hukuku açısından yeterli değildir.

Peki, özellikle yabancı ülkelerde boşanma kararlarının verilmesi ile beraber açılan tanıma tenfiz davaları nelerdir? Taraflara neler kazandırır? Gerekli midir?

Tanıma davası ile yabancı bir ülkede verilen mahkeme kararları ülkemizde tanınarak geçerli hale gelir. Bu kararların ülkemizde de hüküm doğurması için tanıma davasının açılması şarttır. Yukarıda örnek olarak verdiğimiz yabancı bir ülkede verilen boşanma kararı sonucunda ülkemizde kişinin hala evli görünmesinin sebebi de bu davanın açılmamış olmasıdır. Tüm bu sebeplerle hak kaybı yaşanmaması adına bu kararların ülkemizde tanınmasını istemek gerekmektedir.

Yabancı ülkede verilen kararlarda dava konusu karar bir icra doğurmuyorsa bu kararlar için ülkemizde tanıma davası açılması yeterlidir. Ancak dava konusu karar bünyesinde bir icra da barındırıyor ise burada tanıma davası yeteli olmamakla beraber tenfiz davası da açılması gerekmektedir. Örneğin boşanma davasında boşanma kararı ile beraber maddi-manevi tazminat ya da nafakaya da hükmedildi ise bunların icrai nitelikte kararlar olması sebebiyle tanıma davasının yanında tenfiz davası da açılması gerekmektedir.

Yabancı mahkeme kararları sebebiyle açılacak boşanma davasında tanıma davası karşı tarafı eş olacaktır. Bu sebeple eşin bilgilerinin ve tebligat adresinin de bilinmesi gerekmekte olup dava dilekçesinin usul açısından da reddedilmemesi için tüm bu bilgilerin doğru bir şekilde dava dilekçesinde bulunması gerekmektedir.

Tanıma-tenfiz davasının açılması için kanunda belirli bir süre bulunmamaktadır. Davanın hızlı ve sağlıklı ilerleyebilmesi adına tanıma tenfiz davalarının en kısa sürede bir avukata vekalet verilerek takip edilmesi tarafımızca önerilmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir